5 علت خاموش شدن ناگهانی تلویزیون و رفع این مشکل


آیا تلویزیون هوشمند شما به طور غیرمنتظره ای خود را روشن یا خاموش می کند؟ احتمالاً یکی از علل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون این است که تنظیماتی که باید در منوهای تلویزیون اصلاح شود در این مقاله ما به رفع این مشکل پرداخته ایم.

با صدا یا صداهایی که در اتاق نشیمن صحبت می کنند از خواب بیدار می شوید، سنگین‌ترین ماهیتابه‌تان را برمی‌دارید و یواشکی داخل می‌شوید، فقط تلویزیون را روشن می‌بینید – اما هیچ‌کس آن را تماشا نمی‌کند. نگران نباشید، این یک روح نیست. (خب، احتمالاً یک روح نیست.) اگر تلویزیون شما به طور تصادفی روشن یا خاموش می شود، احتمالاً یکی دیگر از فناوری هایی تلویزیون های جدید است که با خواب تلویزیون شما تداخل می کند، در اینجا نحوه عیب یابی تلویزیون را توضیح می دهیم.

تلویزیون خود را از برق بکشید

مانند تمام فناوری‌ها، قبل از انجام هر کار دیگری، آن را خاموش و دوباره روشن کنید. به جز در این مورد، تلویزیون خود را به طور کامل از برق بکشید، دکمه پاور را به مدت 10 ثانیه نگه دارید و سپس آن را دوباره وصل کنید تا ببینید آیا مشکل همچنان ادامه دارد یا خیر. اگر از محافظ برق استفاده می کنید، سعی کنید آن را مستقیماً به پریز برق وصل کنید تا آن را به عنوان یک متغیر بالقوه حذف کنید.

HDMI-CEC را خاموش کنید

اگر من اهل شرط بندی بودم، روی HDMI-CEC پول می گذاشتم که مقصر مشکلات قدرت شماست. CEC یا Consumer Electronics Control قابلیتی است که به دستگاه های شما امکان می دهد از طریق HDMI یکدیگر را کنترل کنند. به عنوان مثال، وقتی پلی استیشن خود را روشن می کنید، CEC می تواند به طور خودکار تلویزیون شما را روشن کند و آن را به ورودی صحیح تغییر دهد، بدون اینکه نیازی به گرفتن کنترل از راه دور دیگر خود داشته باشید. این می تواند بسیار راحت باشد، اما وقتی بد رفتار می کند، به این معنی است که تلویزیون شما در اثر سیگنال های نادرست تعبیر شده  و روشن و خاموش می شود. تنظیمات تلویزیون خود را باز کنید و CEC را غیرفعال کنید تا ببینید آیا مشکل را حل می کند یا خیر. برخی از تولیدکنندگان نام تجاری خود را برای CEC دارند (سونی آن را Bravia Sync می‌نامد، سامسونگ آن را Anynet+، و ال‌جی آن را SimpLink می‌نامد)، بنابراین ممکن است مجبور شوید به گوگل سر بزنید تا ببینید این تنظیمات در تلویزیون شما چه نامیده می‌شود. اگر این مشکل را حل کرد اما همچنان می‌خواهید از CEC استفاده کنید، باید CEC را در دستگاه‌های دیگر خود غیرفعال کنید تا زمانی که متوجه شوید کدام یک سیگنال تصادفی را ارسال می‌کند.

wifi تلویزیونتان را قطع کنید

از قضا، ویژگی های “هوشمند” در بسیاری از تلویزیون ها اغلب می تواند آنها را کمی احمقانه جلوه دهد. اگر تلویزیون شما به سایر دستگاه‌های خانه هوشمند مانند SmartThings، Alexa، Google Home یا Logitech Harmony متصل است، ممکن است برخی روتین‌ها یا سایر اتوماسیون‌ها به طور تصادفی یکی از علل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون شما است. اگر تلویزیون شما دارای قابلیت “casting” داخلی است، تلفن شما حتی می تواند هر بار که سعی می کنید یک ویدیوی YouTube را تماشا کنید آن را روشن کند. قبل از اینکه هر یک از این برنامه‌ها را جستجو کنید، تنظیمات تلویزیون خود را باز کنید و آن را برای چند روز از Wi-Fi جدا کنید—اگر سرویس‌های هوشمند نمی‌توانند وصل شوند، نمی‌توانند آن سیگنال‌های تصادفی را ارسال کنند. اگر خاموش کردن وای فای مشکل را حل می کند، ممکن است مجبور شوید سایر برنامه ها و دستگاه های هوشمند خود را جستجو کنید تا ببینید آیا یکی از آنها به طور معمول با تلویزیون شما مشکل دارد یا خیر.

تایمر برق تلویزیون خود را بررسی کنید

بسیاری از تلویزیون های مدرن دارای ویژگی داخلی هستند که به شما امکان می دهد تلویزیون را در زمان خاصی از روز روشن یا خاموش کنید. اگر متوجه شدید که تلویزیون شما تقریباً در همان زمان روشن یا خاموش می شود، ممکن است به طور تصادفی توسط کودک یا گربه ای که روی کنترل از راه دور نشسته است تنظیم شده باشد. تنظیمات تلویزیون خود را بررسی کنید تا ببینید آیا می‌توانید ویژگی زمان‌بندی انرژی را پیدا کنید و مطمئن شوید که غیرفعال است.

باتری های ریموت خود را عوض کنید

اگر باتری ریموت شما رو به اتمام است، ممکن است سیگنال‌های اشتباهی را با نوسانات برق ارسال کند. سعی کنید یک جفت باتری جدید را با کنترل از راه دور خود عوض کنید تا ببینید آیا این مشکل را حل می کند یا خیر. در حالی که در آن هستید، دکمه ها را به خوبی تمیز کنید. اگر دکمه پاور از زمانی که نوشابه را در همه جا ریخته اید چسبنده است، می تواند به سادگی دکمه پاور و خاموش کردن تلویزیون باشد.

کلام آخر

اگر همه موارد ذکر شده را امتحان کردید که از علل خاموش شدن ناگهانی تلویزیون بود را بررسی کردید ولی مشکلتان حل نشد و همچنان تلویزیونتان ناگهانی خاموش یا روشن می شود می تواند به مراکز تخصصی تعمیر تلویزیون مراجعه کنید و مشکل خود را با آنها در میان بگذارید و سعی کنید در انتخاب مرکز تعمیر تلویزیون دقت موردنظر را در انتخاب خود داشته باشید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.