3 راه رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ

صدای فن لپ تاپ موضوعی است که بسیاری از کاربران در زمان استفاده از لپ تاپ با آن روبرو می شوند. بنابراین وقتی متوجه شدید فن لپ تاپ شما با سر و صدای زیادی مواجه است ، چگونه میتوانیم آن را برطرف کنیم؟ما در این مقاله 3 راه رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ را بررسی می کنیم .
اولین قدم این است که تعیین کنید صدای فن یک صدای معمولی است یا خیر. فن های لپ تاپ امروزی با کنترل هوشمند دما طراحی شده اند ، یعنی سرعت فن را با توجه به گرما تنظیم کنید.
بنابراین متوجه خواهید شد که هنگام اجرای یک بازی یا نرم افزار بزرگ ، صدای فن بسیار بلند می شود ، تغییر این صدا امری طبیعی است و این تغییر تاثیری در عملکرد طبیعی لپ تاپ نخواهد داشت.
اما موردی وجود دارد که فن در هنگام چرخش صدای خراش غیرطبیعی دارد ، یعنی صدای واضح برخورد تیغه های فن یا صدای فن بسیار سریع است ، اما شما دست خود را در دریچه خنک کننده نوت بوک قرار داده و متوجه می شوید که حجم هوای خروجی بسیار کم است ، بنابراین این وضعیت غیر عادی است.

 

روش 1: تنظیمات سیستم را تغییر دهید

 

برای لپ تاپ جدیدتر ، اگر مشکل فیزیکی در فن وجود داشته باشد ، اگر صدای فن بدون اجرای بازی بزرگ یا نرم افزار بلند باشد ، ممکن است به دلیل سیستم باشد. می توانید ابتدا آن را بررسی کنید. نگاهی به کاربرد CPU بیندازید. اگر همه چیز خوب است ، روش زیر را امتحان کنید تا با تغییر تنظیمات سیستم ، نویز فن را کاهش دهد.
برای تغییر تنظیمات طرح ، می توانید به صورت زیر عمل کنید ، ویندوز 10 را به عنوان مثال در نظر بگیرید

 1)Windows 10 : Go to Start > Settings > System > Power & Sleep > Additional power settings

رفع مشکل صدای زیاد فن لپ تاپ

2)کلیک کنید Change plan settings روی

رفع مشکل صدای فن لپ تاپ

3)کلیک کنید Change advanced power settings روی

مشکل صدای فن لپ تاپ

4) کلیک کنید و ادامه مراحل را به شکل زیر انجام دهید processor power manageme  روی

رفع مشکل فن

روش 2: فن را تمیز کنید

اگر صدای فن غیر عادی است یا صدا زیاد است و حجم هوا کم است ، این وضعیت معمولاً باعث گرد و غبار زیاد فن ، در نتیجه بازده اتلاف حرارت پایین فن ، به ویژه برای لپ تاپی که قبلاً هرگز تمیز نشده است.
برای این وضعیت ، ما معمولاً باید گرد و غبار فن را تمیز کنیم ، می توانید برای تمیز کردن لپ تاپ خود به تعمیرگاه بروید. پس از پاک شدن لپ تاپ ، صدای فن باید بسیار کمتر شود.

روش 3: فن را تعویض کنید

اگر لپ تاپ شما بیش از یک سال است که استفاده می شود ، توصیه نمی کنم فقط فن را تمیز کنید. حتی پس از تمیز کردن ، عملکرد اتلاف گرمای آن به خوبی عملکرد جدید نیست ، بنابراین پیشنهاد می کنم آن را با یک عملکرد جدید جایگزین کنید.
از طریق سه روش فوق ، باید بتوانید میزان صدای فن لپ تاپ خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید ، اما باید توجه داشت که در صورت تمیز یا تعویض فن خنک کننده لپ تاپ ، باید خمیر سیلیکون جدیدی را روی CPU و GPU اعمال کنید.

اگر تجربه تعویض فن را ندارید ، پیشنهاد می کنم برای تعویض فن با کارشناسان سپهر رایانه تماس بگیرید و از خدمات ما بهره مند شوید

  • برای دریافت خدمات کافی است فرم زیر را تکمیل نمایید.
    ما در سریعترین زمان ممکن با شما تماس خواهیم گرفت.

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.