7 قطعه داخلی لپ تاپ که باید بشناسید

همانطور که می دانیم لپ تاپ به دلیل قابل حمل بودن رایج ترین دستگاهاست که در سراسر جهان استفاده می شود. از این رو درک عملکرد قطعات داخلی لپ تاپ برای کاربران ضروری است. این راهنما به کاربران کمک می کند تا در صورت نیاز به خرید قطعات لپ تاپ مناسب  بتوانند انتخاب درستی داشته باشند .در این مقاله لیستی از قطعات داخلی لپ تاپ و عملکردهای این قطعات لپ تاپ شرح داده شده است. قطعات لپ تاپ شامل  مادر برد, پردازنده ی مرکزی cpu  , هارد دیسک  , کارت گرافیک ,  رم ,  FSB   , صفحه نمایش و غیره … می باشد .

1)مادر برد mother board

مادر برد لپ تاپ

همه اجزای رایانه از طریق یک صفحه مدار به نام مادربرد ارتباط برقرار می کنند. به مادربرد به عنوان چسبی فکر کنید که همه موارد دیگر را در کنار هم نگه می دارد.یکی از مهم ترین وظایف مادر برد بر قراری ارتباط بین قطعات مختلف کامپیوتر می باشد .تمامی پورت های لازم روی بر روی یک لپ تاپ روی مادر برد می باشد

2) پردازنده ی مرکزی  CPU

cpu لپ تاپ

(CPU (central processor unit مهم ترین تراشه بر روی مادر برد هر کامپیوتر می باشد و وظیفه ی آن پردازش اطلاعات می باشد به دلیل اتصال مستقیم پلاگین به مادربرد و ارتباط با سایر اجزای رایانه ، اغلب “مغز” رایانه نامیده می شود. تمام پردازش ها و عملکرد های ریاضی , مقایسه ای و محاسبه های مربوط به آدرس دهی که یک کامپیوتر انجام می دهد توسط CPU انجام می شود. اين قطعه به صورت مستقيم و غير مسقيم قطعات روی برد اصلی و ساير قسمتهاي کامپيوتر را نظارت و مقداردهی می کند.
پردازنده ها به طور معمول توسط شرکت های  Intel و amd  ساخته شده و معمولا بیشتر پردازنده های به کار رفته در لپ تاپ اینتل می باشد. CPU  جز آن دسته از قطعاتی است که قابل ارتقا نیست در برخی مدل ها این قابلیت وجود دارد, اما بسیار کم هستند.

3)هارد  دیسک hard disk drive

هارد دیسک لپ تاپ

همه رایانه ها برای ذخیره داده های خود به جایی نیاز دارند. رایانه های مدرن یا از درایو دیسک سخت (HDD) یا از درایو حالت جامد (SSD) استفاده می کنند. HDD درایو دیسک سخت (که بعضاً به اختصار هارد دیسک ، HD یا HDD می شود) یک دستگاه ذخیره اطلاعات غیر فرار است. معمولاً به صورت داخلی در رایانه نصب می شود ، مستقیماً به کنترل کننده دیسک مادربرد رایانه متصل می شود. این شامل یک یا چند بشقاب است که در داخل یک محفظه مهر و موم شده هوا قرار دارد. داده ها با استفاده از یک هد مغناطیسی روی صفحه ها نوشته می شوند ، که هنگام چرخش به سرعت روی آنها حرکت می کند. (HDD ها ارزان تر از SSD ها هستند ، اما به تدریج منسوخ می شوند.) SSD ها هیچ قطعه متحرکی ندارند و سرعت آنها از یک هارد دیسک سریع تر است ، زیرا هیچ زمانی در انتظار بازوی مکانیکی برای یافتن داده ها در یک مکان فیزیکی بر روی دیسک نمی مانند.

4)کارت گرافیک (GRAPHIC CARD)

کارت گرافیک ها معمولا رابطی بین پردازنده و نمایشگر می باشد . کارتهای گرافیک اغلب مستقیماً با نمایشگر ارتباط برقرار می کنند . و  قطعه ای از سخت افزار رایانه است که تصویری را که روی مانیتور مشاهده می کنید تولید می کند.کارت گرافیک وظیفه ارائه تصویر به مانیتور شما را دارد ، این کار را با تبدیل داده ها به سیگنالی که مانیتور شما می تواند درک کند انجام می دهد. هرچه کارت گرافیک شما بهتر باشد ، می توان تصویری صاف و روان تولید کرد. این مسئله طبیعتاً برای گیمرها و ویرایشگران فیلم بسیار مهم است

5)رم memory

رم لپ تاپ

RAM ، حافظه ی دسترسی تصادفی و همچنین به عنوان حافظه فرار شناخته می شود ، داده های مربوط به برنامه ها و فرایندهایی را که اغلب به آنها دسترسی پیدا می کنید ذخیره می کند. (این حافظه فرار نامیده می شود زیرا با هر بار راه اندازی مجدد کامپیوتر پاک می شود) RAM به برنامه ها و بازی ها کمک می کند تا سریع شروع و بسته شوند.در هنگام خرید لپ تاپ حتما به رم موجود در لپ تاپ دقت کنید

6) فن

فن لپ تاپ

سازندگان لپ تاپ برای مقابله با افزایش دمای سخت افزار های موجود در لپ تاپ از قطعه ای به نام فن استفاده می کنند که در همه ی لپ تاپ ها وجود دارد و خنک کردن و تهویه ی هوای درون لپ تاپ را بر عهده دارد

7) صفحه نمایش

مهم ترین بخش خروجی لپ تاپ صفحه نمایش می باشد که تمامی داده ها بر روی آن نمایش داده می شود که به 2 دسته ی LED  و LCD  تقسیم می شود .در شرایط مساوی هر چی رزولوشن بالاتر باشد کیفیت تصویر هم بهتر است .

در صورت بروز مشکل در مورد هر کدوم از قطعات می توانید جهت تعمیر و یا تعویض قطعات لپ تاپ با کارشناسان سپهر رایانه در ارتباط باشید.

5 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.