دلایل کار نکردن کیبورد لپ تاپ و 6 روش برای رفع آنها

کار نکردن کیبورد لپ تاپ

تشخیص بسیاری از مشکلات کامپیوتری دشوار است زیرا دلایل بالقوه زیادی وجود دارد. در واقع، اغلب مشخص نیست که مشکل ناشی از سخت افزار یا نرم افزار است. چنین موردی در مورد یک صفحه کلید مشکل ساز لپ تاپ وجود دارد – مجموعه ای از مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری می تواند باعث شود که صفحه کلید شما به طور نامنظم کار کند یا اصلاً کار نکند.

اگر صفحه کلید لپ تاپ شما کار نمی کند چه باید کرد؟

اگر صفحه کلید شما از کار افتاده است، شما کاملاً بد شانس نیستید. چه لپ‌تاپ ویندوزی یا مک‌بوک اپل داشته باشید، قبل از اینکه لپ‌تاپ را به تعمیرگاه ببرید یا با خدمات مشتریان تماس بگیرید، حتماً این چک لیست نکات عیب‌یابی را بررسی کنید تا ببینید آیا می‌توانید به تنهایی مشکل را حل کنید اگر موفق شدید که به شما تبریک می گویم در غیر اینصورت می توانید از یک مرکز تخصصی خدمات تعمیراتی لپ تاپ کمک بگیرید.

لپ تاپ را ریستارت کنید

به عنوان یک قاعده کلی، اولین کاری که باید هنگام مواجه شدن با مشکل رایانه ای که به اندازه کافی جدی است که شما را از انجام کار باز دارد، امتحان کنید، راه اندازی مجدد رایانه است – آن را خاموش و سپس دوباره روشن کنید. انجام این کار، حافظه رایانه را تخلیه می کند و همه برنامه ها، درایورها و برنامه های کاربردی شما را مجدداً راه اندازی می کند، و این می تواند برای بازگرداندن لپ تاپ به عملکرد کامل کافی باشد. بنابراین کامپیوتر ویندوز خود را مجددا راه اندازی کنید یا مک خود را مجددا راه اندازی کنید، انجام این کار حتی نیازی به استفاده از صفحه کلید ندارد.

صفحه کلید را تمیز کنید

گاهی اوقات، آنچه در ابتدا یک خطای سخت افزاری جدی به نظر می رسد، واقعاً یک مشکل نسبتاً پیش پا افتاده است. به عنوان مثال، اگر فقط برخی از کلیدهای شما به درستی کار نمی کنند، ممکن است زیر کلیدها کثیفی و زباله وجود داشته باشد که باعث می شود آنها به درستی کار نکنند. برای بررسی اینکه آیا این موضوع صرفاً کثیفی زیر کلیدها استمی توانید با یک برس کوچک یا پارچه میکروفایبر شروع کنید و کلیدها را پاک کنید و سعی کنید هر گونه زباله ای را که ممکن است در زیر یا بین درپوش کلید گیر کرده باشد خارج کنید. همچنین باید یک پارچه را با الکل مالیده و به آرامی اما به طور کامل مایعات خشک شده یا کثیفی های چسبیده را پاک کنید. برای تمیز کردن کامل، یک قوطی هوای فشرده را در شکاف بین کلیدها منفجر کنید. برای اطلاعات بیشتر به راهنمای ما در مورد تمیز کردن صفحه کلید مراجعه کنید.

ببین مشکل سخت افزاری هست یا نه

اکنون که ساده‌ترین راه‌حل‌ها را امتحان کرده‌اید، اگر مشکل همچنان ادامه داشت، ممکن است بخواهید تعیین کنید که آیا مشکل ریشه در سخت‌افزار کیبورد دارد یا اینکه مشکل نرم‌افزاری در ویندوز است. ساده ترین راه برای فهمیدن این موضوع این است که ببینید آیا صفحه کلید در محیط پیش از راه اندازی کار می کند یا خیر. اگر صفحه کلید قبل از شروع ویندوز به خوبی کار می کند، می توانید روی راه حل های نرم افزاری تمرکز کنید. در غیر این صورت، باید مستقیماً از سرویس لپ تاپ صرف نظر کنید.

1. روی Start و سپس Settings کلیک کنید.
2. در کادر جستجوی تنظیمات، “Recovery” را تایپ کنید و سپس گزینه های بازیابی را در نتایج جستجو انتخاب کنید.
3. در قسمت Advanced startup گزینه Restart now را انتخاب کنید.
4. پس از راه اندازی مجدد کامپیوتر، در صفحه Choose an option، Troubleshoot را انتخاب کنید.
5. در صفحه عیب یابی، گزینه های پیشرفته را انتخاب کنید.
6. در نهایت، در صفحه Advanced options، Command Prompt را انتخاب کنید.
7. هنگامی که خط فرمان باز شد، صفحه کلید خود را تست کنید.

هیچ محیط پیش از راه‌اندازی معادلی برای مک وجود ندارد، بنابراین باید به عیب‌یابی ادامه دهید.

درایورها و تنظیمات صفحه کلید خود را بررسی کنید

اگر به نظر می رسد که کار نکردن کیبورد لپ تاپ شما به دلیل نوعی مشکل نرم افزاری ایجاد شده است، ساده ترین مرحله عیب یابی بعدی، به روز رسانی درایور صفحه کلید است.

اگر لپ تاپ ویندوزی دارید:
1. در کادر جستجوی Start، «Device manager» را تایپ کنید و هنگامی که در نتایج جستجو ظاهر شد، روی آن کلیک کنید.
2. روی فلش سمت چپ صفحه کلید کلیک کنید تا بخش بزرگ شود.
3. روی صفحه کلید خود در لیست دستگاه کلیک راست کرده و Uninstall device را انتخاب کنید.
4. لپ تاپ خود را ریبوت کنید و ویندوز به طور خودکار صفحه کلید لپ تاپ را شناسایی کرده و آخرین درایور را برای آن نصب می کند.

در مک بوک، این کار را انجام دهید:
1. روی لوگوی اپل در سمت چپ بالای صفحه کلیک کنید و System Preferences را انتخاب کنید.
2. روی Accessibility کلیک کنید.
3. در قسمت ناوبری سمت چپ، به پایین بروید و روی صفحه کلید کلیک کنید.
4. اگر Enable Slow Keys انتخاب شده است، تیک این گزینه را بردارید.

مطمئن شوید که چیدمان صفحه کلید مناسبی دارید

اگر صفحه کلید شما به نوعی کار می کند اما به نظر می رسد آنچه را که می خواهید تایپ کنید با کاراکترهای غیرمعمول یا نویسه های اشتباه درهم می آمیزد، ممکن است طرح صفحه کلید به طور تصادفی تغییر کرده باشد. طرح بندی را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید:

اگر لپ تاپ ویندوزی دارید:
1. روی Start و سپس Settings کلیک کنید.
2. در پنجره تنظیمات، روی Time & Language کلیک کنید.
3. در قسمت سمت چپ، زبان را انتخاب کنید.
4. در قسمت Preferred languages، مطمئن شوید که زبان صحیح مانند انگلیسی (ایالات متحده آمریکا) انتخاب شده است. اگر نه، روی افزودن زبان کلیک کرده و آن را اضافه کنید.
5. روی زبان مورد نظر کلیک کنید و سپس روی گزینه ها کلیک کنید.
6. مطمئن شوید که صفحه کلید با نوع صفحه کلید شما، مانند US – QWERTY مطابقت دارد.

اگر مک دارید:
1. در نوار منو در بالای صفحه، روی System Preferences کلیک کنید.
2. روی صفحه کلید کلیک کنید.
3. در برگه های بالا، Input Sources را انتخاب کنید.
4. مطمئن شوید که نوع صفحه کلید صحیح در قسمت سمت چپ (مانند U.S.) نشان داده شده است. در غیر این صورت، روی کادر انتخاب نمایش منوی ورودی در نوار منو کلیک کنید، سپس روی علامت مثبت کلیک کنید و یک زبان را انتخاب کنید.

صفحه کلید خارجی را وصل کنید

اگر هنوز با کار نکردن کیبورد لپ تاپ مشکل دارید، یک صفحه کلید USB خارجی را به لپ تاپ خود وصل کنید. در بیشتر موارد، این صفحه کلید بدون توجه به اینکه کیبورد داخلی شما از مشکلات نرم افزاری یا سخت افزاری رنج می برد، به خوبی کار می کند. می‌توانید از این صفحه‌کلید در حالی که به عیب‌یابی لپ‌تاپ ادامه می‌دهید یا صبر می‌کنید تا آن را تعمیر کنید، استفاده کنید.

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.