تلویزیون SUHD چیست؟ 


شرکت سامسونگ هر سال مانند سایر رقبای خود به دنبال فناوری جدیدی در ساخت تلویزیون های خود هستند و از آنها استفاده می کنند. شرکت سامسونگ  در سال 2015 از تلویزیون های SUHD خود بهره برداری کرد و همچنین در سال 2016 نیز این روند را ادامه داد .

تلویزیون اس یو اچ دی (SUHD) سامسونگ چگونه بوجود آمد؟

در سال‌های گذشته شرکت سامسونگ سعی کرد تا نسل جدید تلویزیون‌های رنگی که بر پایه کریستال مایع بود را روانه بازار کند. شرکت‌های سازنده تلویزیون، کم‌کم به این فکر افتادند که از رقیبان خود سبقت بگیرند و برای رسیدن به این امر دست به تولید تلویزیون‌های جدید و منحصربه‌فردی زدند.
برای رسیدن به این هدف بزرگ بسیاری از این شرکت‌ها برای داشتن تصویری با نمایش طیف وسیع‌تری از رنگ‌ها، در جستجوی ماده‌ای بودند که در کنار کریستال مایع تصویری ایده‌آل و بی‌نظیر به کاربران خود ارائه دهد. آنها به‌تدریج پی بردند که اگر ذرات نیمه‌هادی نانوکریستال را به کریستال مایع اضافه کنند کیفیت تصویر که به آنها می‌دهد بهتر می‌شود اما متأسفانه از آن جا که برای ساخت این مواد احتیاج به ماده‌ی سمی کادمیوم بود بسیار از شرکت‌های تولیدکننده‌ی تلویزیون از ادامه‌ی راه و ساخت آنها منصرف شدند و اما بسیاری هم بدون توجه به خطرات احتمالی به راه خود ادامه دادند. در آن دوره شرکت سامسونگ هم به مدت محدودی تحقیقات خود را در این زمینه متوقف کرد اما در سال 2001 این تحقیقات را به بخش R&D خود واگذار کرد که در مورد این فناوری تحقیق کنند تا راه‌حل دیگری بیابند که بتوانند بدون استفاده از ماده‌‌ی کادمیوم، نانوکریستال بسازند. بخش تحقیقات این مجموعه پس از تحقیقات فراوان توانست که در سال 2015 به این موفقیت دست یابد و سرانجام سامسونگ از تلویزیون‌های SUHD خود پرده برداشت و این تکنولوژی انحصاراً در دست شرکت سامسونگ است.

هرآنچه که باید در مورد فناوری تلویزیون (SUHD) سامسونگ بدانید:

این نام اختصاصی برای گران‌قیمت‌ترین و باکیفیت‌ترین تلویزیون‌های سامسونگ است، اما نکته‌ای که در مورد SUHD وجود دارد این است که در واقع “S” هیچ معنی ندارد کلمه “S” برای چیست؟ هیچ‌کس نمی‌داند. قسمت UHD؟ خوب، خوب، ما می‌دانیم: این مخفف عبارت Ultra High Definition است و اساساً مترادف 4K  است.
بنابراین اگر برچسب SUHD را روی تلویزیون سامسونگ مشاهده کردید، می‌توانید کاملاً مطمئن باشید که دارای صفحه‌نمایش با وضوح UHD 4K است، SUHD تقریباً یکی از بهترین تصاویر تلویزیون‌های سامسونگ را برای شما تضمین می‌کند. تلویزیون‌های SUHD همچنین دارای گواهینامه HDR 1000 هستند و در هسته خود، بخشی از فناوری نانو به نام صفحه‌نمایش نقطه کوانتومی را دارا هستند. قبل از صرف هزینه‌های هنگفت برای خرید یک تلویزیون SUHD ، بیایید ریزبین‌تر درباره این فناوری (SUHD) مطالعه کنیم و دقیقاً بدانید که چه چیزی می‌خرید و آیا ارزش پولی که شما خرج می‌کنید را دارد یا خیر.

آیا SUHD نوع جدیدی از تلویزیون است؟

ازاین‌رو که سامسونگ SUHDهای خود را به بازار عرضه می‌کند، شما فکر می‌کنید که این یک فناوری جدید در پنل تلویزیونی آنها است. تلویزیون‌های SUHD فقط تلویزیون‌های LCD قدیمی با یکسری تغییرات هستند. در واقع تلویزیون‌های SUHD فقط تلویزیون‌های LCD قدیمی هستند که دارای تغییراتی هستند. بااین‌حال، همان‌طور که از نام طولانی تلویزیون‌های SUHD – “SUHD Quantum Dot Ultra HD Premium HDR 1000 TV Smart” – ممکن است نشان داده شود، موارد مهمی در داخل آنها در حال انجام است. به بیان ساده، SUHD بسته‌ای از هر دو فناوری پیشرفته یعنی ویژگی‌های پیشرفته و طراحی است.

نقطه کوانتومی تلویزیون چیست؟

از نظر تصویر، این نقطه اصلی (نقطه کوانتومی) SUHD  است، اما فقط مختص سامسونگ نیست. نقطه کوانتومی یک فناوری نانو است که در نهایت سبب می‌شود که فناوری  HDR را برای تلویزیون‌ها ممکن می‌سازد. این ذرات ریز نیمه‌رسانا با اندازه چند نانومتر، می‌توانند دقیقاً بر روی خروجی رنگشان کنترل داشته باشند. نور پس‌زمینه در تلویزیون‌های LCD سنتی به این صورت است که نور را بین فیلترهای رنگ قرمز، سبز و آبی هدایت می‌کند ولی در این فناوری (SUHD) به‌جای آن فیلترها، می‌توان لایه‌ای از نقاط کوانتومی را به طور دقیق تغییر داد تا هر رنگی را نشان دهد؛ بنابراین ادعای سامسونگ مبنی بر اینکه تلویزیون‌های SUHD آن می‌تواند بیش از یک میلیارد رنگ ایجاد کند کاملاً درست است. بااین‌حال، بسیار مهم است که بدانید درحالی‌که تلویزیون  SUHD تنها از خط تولید سامسونگ تولید می‌شود، ال جی و سونی نیز نمایشگرهای نقطه کوانتومی خود را تولید می‌کنند.

نمایشگرهای نقطه کوانتومی برای HDR  خوب است؟

در تلویزیون‌های SUHD ، یک‌لایه نقطه کوانتومی استفاده می‌شود تا نور پس‌زمینه سنتی روی پنل LCD به‌صورت دقیق‌تر عمل کند و کار خود را انجام دهد. این لایه همچنین رنگ آبی نور پس‌زمینه را به سفید بسیار روشن‌تر تغییر می‌دهد، این دلیل دیگری است که نمایشگرهای نقطه کوانتومی برای HDR بسیار خوب است. درحالی‌که نقطه کوانتومی مختص سامسونگ نیست، تلویزیون‌های SUHD آن از این فناوری اختصاصی استفاده می‌کنند. شاید مهم‌ترین نکته در مورد نحوه دستیابی به روشنایی با قابلیت HDR این باشد که آنها بدون استفاده از کادمیوم شیمیایی سمی ضمن حفظ راندمان انرژی، به 1000 نیت می‌رسند، اقدامی دوگانه که منحصر به سامسونگ است. ازآنجایی‌که همه تلویزیون‌های SUHD سامسونگ روشنایی 1000 نیت (نیت در واقع یک واحد روشنایی است، هرچه تعداد نیت‌ها بیشتر باشد، صفحه نمایشگر روشن‌تر می‌شود) دارند از بهترین تلویزیون‌ها برای کسانی است که به این فناوری علاقه دارند (HDR). همچنین لازم به ذکر است که تلویزیون‌های سامسونگ از استاندارد Dolby Vision پشتیبانی نمی‌کنند. اگر می‌خواهید فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی را با آن قالب تماشا کنید، باید به مجموعه LG یا Vizio نگاه کنید.

الترا بک چیست؟

این امر کمتر به نقاط کوانتومی و بیشتر به استفاده سامسونگ از مخروط‌های مقیاس نانو مربوط می‌شود که با نام مستعار “چشم پروانه” به دلیل نحوه ورود نور اشاره دارد. ساختارهای لانه‌زنبوری آن روی فیلتر 20٪ بیشتر نور را منعکس می‌کند، بنابراین نسبت کنتراست را تا 35٪ افزایش می‌دهد. این بدان معناست که قسمت‌های روشن و تاریک تصاویر را می‌توان بدون نور خیره‌کننده مشاهده کرد.

تفاوت تلویزیون  SUHD با تلویزیون‌های دیگر

فناوری تصویر تلویزیون‌های SUHD از نظر بسته‌بندی بسیار متفاوت هستند. همه تلویزیون‌های SUHD سامسونگ علاوه بر اینکه 4K هستند و می‌توانند مانند HDR تصویر را نشان دهند و به نمایش در بیاورند آنها دارای یک جعبه خارجی One Connect هستند که به آن متصل می‌شوند که آنها دارای شکاف HDMI و سایر حفره‌ها هستند که باعث باریک شدن تلویزیون‌ها می‌شود. ویژگی‌های دیگری نیز وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند، نیمی از خط تولید SUHD به‌صورت خمیده طراحی شده است، درحالی‌که نیمی از آن صاف است.

آیا تلویزیون  SUHD بهتر از تلویزیون  OLED است؟

اگرچه هر دو آنها مبتنی بر فناوری پانل LCD قدیمی هستند، اما سامسونگ ادعا می‌کند که تلویزیون‌های SUHD آنها هنگام تماشا در حالت ULTRA HD 4K  به سطح رنگ جذاب و مشکی خیره‌کننده‌ی تلویزیون‌های OLED ال جی می‌رسند. از آنجا که شرکت سامسونگ هنوز تلویزیون OLED تولید نمی‌کند، ولی در این امر بسیار موفق بوده است. درحالی‌که فیلترهای نقطه کوانتومی وضوح و روشنایی رنگ را افزایش می‌دهند، مانند تلویزیون‌های LCD ، محصولات SUHD هنوز از یک سیستم نور پس‌زمینه خارجی برای روشن‌کردن پیکسل‌ها استفاده می‌کنند. سناریوی ایده‌آل این است که هر پیکسل نور مختص خود را تولید می‌کند – مانند تلویزیون‌های OLED و ال جی برخی از تلویزیون‌های  OLED  روکش‌دار مانند OLED55B6V و G6 Signature OLED می‌سازد. آنچه سامسونگ استدلال می‌کند این است که تلویزیون‌های SUHD آن از فناوری LCD استفاده می‌کنند و به این معنی است که عمر بیشتری نسبت به تلویزیون‌های OLED دارند … احتمالاً. درحالی‌که تلویزیون‌های OLED از ترکیبات ارگانیک استفاده می‌کنند که باگذشت زمان کاهش می‌یابد، بنابراین روشنایی صفحه‌نمایش آنها کاهش می‌یابد، تلویزیون‌های SUHD از پنل‌های LCD غیرفعال استفاده می‌کنند و بنابراین روشنایی یکسانی را در یک دهه به ارمغان می‌آورند.

سخن آخر:

در آخر می‌توان اشاره کرد که با به‌وجودآمدن فناوری نانوکریستال در تلویزیون SUHD سامسونگ این پنل کارایی این را دارد که بتواند رنگ‌های بهتری را به وجود آورد و تصاویر پویاتری را در آن ببینیم، این تلویزیون‌ها دید گسترده‌تری را ایجاد کرده و از لحاظ شفافیت نوردهی بیشتری را در مقایسه با پنل‌های OELD دارد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.