9 ایرادی که در تلویزیون خود با آنها روبرو می‌شوید

مشکلات فنی تلویزیون

وسایل الکترونیکی امروزه به مهم‌ترین بخش از زندگی انسان‌ها تبدیل شده است، تلویزیون یکی از وسایلی است که بخش زیادی از این زمان و حتی زمان استراحت ما را نیز به خود اختصاص داده و باعث می‌شود تا ما از مسائل پیرامون خود باخبر باشیم. حتی در روزگاری که اینترنت و شبکه‌های اجتماعی جایگاه مهمی در زندگی ما برای خود دست‌وپا نموده همچنان تلویزیون جایگاهی خاص و بدون جانشین برای همگان دارد.
خرابی بخش جدایی‌ناپذیر از سیستم لوازم الکترونیک بوده که هرکدام از ما را در طول زمان با چالش‌های مختلف مواجه نموده است. امروزه باتوجه‌ به شرایط سخت اقتصادی جایگزین‌کردن این دست از لوازم امری دشوار و برای قشر زیادی از مردم جامعه غیرقابل‌دسترس است، همین موضوع سبب شده تا گزینه‌ای که خیلی از مردم هنگام مواجهه با این قبیل مشکلات به آن رجوع کنند تعمیرات لوازم الکترونیکی خانگی است. تصور کنید تلویزیون شما با مشکل مواجه شده، آیا در همان ابتدا به دنبال تعویض و جایگزینی این وسیله هستید؟ طبیعتاً شما در هر سطح از تمکن مالی که قرار داشته باشید ابتدای امر سعی در رفع این ایرادات نموده سپس اگر به این نتیجه برسید که تعمیر تلویزیون برای شما هزینه بالایی دارد، یا ممکن است قابل تعمیر نباشد به فکر جایگزین‌کردن این وسیله برای منزل یا محل کارتان می‌افتید.

رفع مشکلات فنی تلویزیون

این مقوله یک کار کاملاً تخصصی بوده که متأسفانه در کشور ما خیلی به آن توجه نمی‌شود، همان‌طور که بدن ما در صورت بروز مشکل نیاز به مراجعه به پزشک متخصص را دارد، از بین بردن ایرادات تلویزیون نیز امری است کاملاً تخصصی که باید توسط افرادی انجام شود که در این زمینه دارای تخصص و تجربه باشند. یکی از فرهنگ‌های غلطی که بین مردم جامعه باب بوده و همچنان نیز ادامه دارد احساس شناخت مشکل و دارابودن تخصص در رفع و تعمیر تلویزیون است. این مسئله نیز مانند خوددرمانی در حوزه سلامت بین مردم رایج بوده و گاهی زمانی به فرد متخصص مراجعه می‌شود که کار از کار گذشته و دیگر امیدی برای تعمیر وسیله الکترونیکی شما وجود ندارد.
باید در نظر داشت باتوجه‌به اینکه تلویزیون یک وسیله الکترونیکی بوده و برای فعالیت از جریان برق استفاده می‌کند این کار می‌تواند برای شما مخاطراتی نیز در پی داشته باشد. سالانه تعداد قابل‌توجهی از مردم به دلیل عدم آگاهی در این زمینه به دلیل برق‌گرفتگی جان خود را از دست می‌دهند. جدا از این فرهنگ نادرست متأسفانه افرادی سودجو در این زمینه فعالیت داشته که نه‌تنها تخصصی در انجام این امور را دارا نیستند، بلکه اغلب با استفاده از روش‌های نادرست تأثیری سوء روی وسیله شما گذاشته و آن را از یک وسیله مشکل‌دار به یک وسیله غیرقابل‌استفاده تبدیل می‌کنند. شما باید در صورت نیاز به استفاده از این خدمات وسیله خود را به مرکزی معتبر سپرده تا ابتدا خیالتان را از اینکه به بهترین شکل به شما خدمات‌رسانی می‌کنند راحت و در ادامه به بهترین شکل در رفع اشکال وسایل شما بکوشند.
هرچند تمام این مسائل همچنان در بین مردم جامعه وجود دارد اما خوشبختانه در سال‌های اخیر باتوجه‌به اینکه مردم در اثر استفاده زیاد از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به سطح بالاتری از سواد و آگاهی رسیده‌اند این موضوع باعث شده تا کمتر به سراغ این قبیل کا‌رها رفته و در صورت بروز مشکل برای وسیله الکترونیکی‌شان آن را به یک مرکز معتبر سپرده و دیگر خود در جهت رفع این قبیل مشکلات دست به اقدام خودسرانه نزنند. در ادامه این مطلب قصد داریم به 9 ایراد رایجی که ممکن است شما هنگام استفاده از تلویزیون خود با آن مواجه شوید اشاره کرده و آنها را مورد بررسی قرار دهیم.تعمیر تلویزیون- شرکت سپهر رایانه

1-تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد.

یکی از ایرادات تلویزیون که ممکن است با آن مواجه شوید زمانیست که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد. این موضوع می‌تواند حاصل موارد مختلفی از جمله خرابی بک لایت، نفوذ آب به قسمت پایین تلویزیون و یا ایجاد ایراد در پنل تلویزیون شما باشد. البته در اغلب موارد دلیل بروز این مشکل ایراد در قسمت بک لایت تلویزیون شماست که مربوط به نور صفحه در تلویزیون‌های ال‌سی‌دی و ال‌ای‌دی است.
وقتی صدای تلویزیون شما کار می‌کند یعنی برد اصلی سالم بوده و شما فقط به تعمیر بک لایت تلویزیونتان نیاز دارید. البته در برخی از موارد این ایراد در تلویزیون حاصل خرابی یکی از بردهایی است که برد T-con نام دارد. این برد وظیفه پردازش در تلویزیون را به عهده دارد و گاهی با ایراداتی مواجه می‌شود هرچند که در اغلب موارد دلیل بروز این مشکل همان خرابی بک لایت بوده که قابل تعمیر است.

2- لوگوی تلویزیون هست ولی شبکه‌ای موجود نیست.

مشکل دیگری که برخی از کاربران ممکن است با آن مواجه شوند عدم وجود شبکه در تلویزیون است. با بروز این مشکل در واقع تلویزیون شما روشن بوده و لوگوی آن قابل‌مشاهده است اما نمی‌توانید تصاویر شبکه‌ها را دریافت کنید. این مسئله به موارد الکترونیکی تلویزیون ارتباط خاصی ندارد. ارتقای کیفیت شبکه‌های تلویزیونی از حالت آنالوگ به اچ‌دی باعث شده اختلالاتی در سیستم دریافت شبکه برای کاربران به وجود بیاید. برای حل این مشکل در ابتدا باید مطمئن شوید تلویزیون شما به آنتن متصل بوده و به‌عنوان‌مثال اگر تصمیم به گرفتن شبکه‌ها به‌صورت اچ‌دی دارید آیا دستگاه شما قابلیت پخش اچ‌دی را داراست یا خیر. پس از حصول اطمینان از این موضوع حال باید مجدد تلویزیون خود را کانال یابی نموده که اغلب با طی همین مراحل این مشکلات حل می‌شود. درصورتی‌که تمام این مراحل انجام شد و هنوز نتیجه موردنظر حاصل نشد بهتر است با یک مرکز معتبر تعمیر تلویزیون تماس گرفته و از آنها بخواهید شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

3-قسمتی از صفحه تلویزیون به رنگ سیاه درآمده.

گاهی ممکن است یک لکه سیاه در قسمتی از صفحه به وجود بیاید که این موضوع می‌تواند به‌شدت باعث اذیت شدن افرادی شود که مشغول تماشای تلویزیون هستند. بروز این ایراد تلویزیون می‌تواند به چند عامل بستگی داشته باشد. یکی از عوامل مؤثر در این زمینه سوختگی پیکسل است. البته اگر این لکه به‌صورت یک فضای غیرخطی وجود داشته باشد احتمال بیشتر مربوط به خرابی بک لایت تلویزیون شماست.
درصورتی‌که ایراد مربوط به بک لایت تلویزیون باشد باید هرچه سریع‌تر برای تعمیر تلویزیون خود اقدام نمایید زیرا خرابی بک لایت و افتادن لکهٔ سیاه روی صفحه مشکلی است که قابل رشد بوده و پس از مدتی تمام صفحه شما را با همین مشکل مواجه می‌کند. البته در برخی موارد هم دلیل بروز این مشکل خرابی پنل تلویزیون شماست، این مشکل نیز قابل تعمیر است. باید در نظر داشته باشید پنل تلویزیون‌های جدید یک تاریخ مصرف مشخص دارد که در صورت اتمام آن خواه‌ناخواه باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

4- تلویزیون روشن نمی‌شود.

یکی از ایرادات تلویزیون‌های جدید مشکل روشن نشدن خود دستگاه تلویزیون است. علت این مسئله می‌تواند مربوط به خرابی چند قطعه از تلویزیون باشد، ویروسی شدن برد تلویزیون می‌تواند یکی از این مسائل باشد، همچنین خرابی برد پاور تلویزیون و یا CPU مین‌برد می‌تواند از علل روشن نشدن دستگاه تلویزیون باشد. غیر از این موارد ممکن است فرسودگی برد پاور دلیل این اتفاق باشد. اگر برد پاور تلویزیون شما با مشکل مواجه باشد نیز می‌توانید آن را تعمیر کرده و با جایگزینی یک برد نو مجدد از دستگاه خود استفاده نمایید. اما به هر دلیلی وقتی تلویزیون شما روشن نشود فقط باید به یک مرکز تعمیر تلویزیون مراجعه کنید تا تکنسین مربوطه پای دستگاه شما آمده و بتواند ایراد را تشخیص و برطرف نماید. تشخیص علت روشن نشدن تلویزیون یک کار کاملاً تخصصی بوده و تنها تکنسین‌های حرفه‌ای می‌توانند از پس این کار برآیند.تعمیر تلویزیون - شرکت سپهر رایانه

5- تلویزیون تصویر دارد ولی صدا ندارد.

یکی از مشکلاتی که ممکن است تلویزیون شما با آن مواجه شود زمانی است که تلویزیون تصویر دارد ولی صدا ندارد. تلویزیون رسانه‌ای است که صدا و تصویر را به‌صورت توأمان در اختیار داشته و هیچ‌یک بدون دیگری معنای خاصی ندارد. قطعی صدای تلویزیون هم به عوامل مختلفی بستگی دارد. از زیاد بودن ولوم تا عدم اتصال هدفون به تلویزیون و غیرفعال بودن گزینه‌ی قطع صدا که بگذریم می‌رسیم به مهم‌ترین ایرادات تلویزیون که ممکن است موجب این اتفاق باشد. ابتدا باید مطمئن شوید کابل خروجی صدا سالم بوده و با قطعی یا اتصال همراه نیست، اگر تمام این مسائل را چک کرده و به نتیجه نرسیده‌اید باید به یک مرکز معتبر تعمیر تلویزیون مراجعه و از آنها بخواهید تلویزیون شما را تعمیر نماید. در صورت سالم بودن همه موارد این اتفاق معمولاً به برد صدا و اشکالات موجود در آن ارتباط دارد.

6- تلویزیون به‌صورت کامل تصویر ندارد.

به‌طورکلی این ایرادات تلویزیون به‌خاطر وجود ایراد در بک لایت تلویزیون شماست، البته خرابی بک لایت به اشکال مختلفی روی تلویزیون شما تأثیرگذار است. وقتی تلویزیون کاملاً تصویر ندارد ممکن است به جز وجود ایرادات فنی در بک لایت، خازن‌های صدا و تصویر کابل خروجی انتخابی نیز با مشکل مواجه باشد. ابتدا باید خروجی انتخابی را تعویض نموده تا مطمئن شوید به‌عنوان‌مثال خروجی HDMI شما با مشکل مواجه نیست. حتی بعد از اطمینان از خروجی باید بدانید ممکن است دلیل وجود این ایراد کم شدن نور لامپ تصویر تلویزیونتان بوده که این ایراد نیز قابلیت تعمیر شدن را دارد.
یکی از عمده موارد عدم وجود تصویر در تلویزیون وجود ایراد در قسمت بک لایت مرتبط و در برخی اوقات ممکن است دلیل بروز این مشکل مواردی جز آن باشد. معمولاً دلیل بروز این مشکل هر چیزی که باشد قابل تعمیر بوده فقط باید ابتدا منشأ مشکل را پیدا کرده و سپس در رفع کردن آن ایراد بکوشید که این کار صرفاً در تخصص تکنسین‌های تعمیرات تلویزیون می‌باشد.

7- روی صفحه‌ تلویزیون خط عمودی افتاده است.

افتادن خط عمودی روی صفحه تلویزیون به عوامل مختلفی بستگی دارد. عمده مسئله‌ای که باعث ایجاد این مشکل می‌شود ضربه خوردن صفحه تلویزیون می‌باشد. ضربه خوردگی همیشه برای صفحه تلویزیون‌ها بسیار مضر بوده که امروزه به دلیل کم شدن ضخامت صفحه‌ها این حساسیت بالاتر نیز رفته است. تلویزیون‌های LCD و LED بسیار به ضربه حساس بوده و ضربه خوردن می‌تواند آسیب جدی به تلویزیون شما وارد نماید. به جز ضربه خوردگی موارد دیگری نیز می‌تواند در ایجاد خط عمودی دخیل باشد که آب خوردگی یکی از این موارد است، هرچند این مورد مخصوصاً برای تلویزیون کمتر پیش می‌آید. البته مسائل فنی‌تر نیز ممکن است موجب افتادن خط عمودی روی تلویزیون شما شود، خرابی برد T-con یکی از این موارد است. از وجود ایراد در خروجی پردازشگر، خرابی خازن‌های پنل تا وجود نوسانات برق و استفاده نامناسب از تلویزیون. همچنین به پایان رسیدن طول عمر تلویزیون ممکن است از جمله دلایل افتادن خط روی صفحه تلویزیون شما باشد.

8- افتادن خط افقی بر روی صفحه‌ تلویزیون نشانه چیست؟

گاهی ممکن است خط افقی روی صفحه تلویزیون شما ظاهر شود. این نیز یکی از مشکلاتی است که تمامی تلویزیون‌ها ممکن است با آن مواجه باشند. افتادن خط افقی روی تلویزیون ممکن است حاصل ضربه خوردگی پنل تلویزیون باشد. زمانی که پنل تلویزیون ضربه بخورد بک لایت با مشکل مواجه شده و این موضوع می‌تواند آسیبی جدی به دستگاه شما وارد کند. برای رفع ایرادات تلویزیون خود یک مرکز تعمیراتی معتبر را برگزینید تا بتوانید با اطمینان خاطر دستگاه خود را به آنها بسپارید. در مرحله بعد ابتدا باید منشأ مشکل تشخیص‌داده‌شده و تکنسین متخصص در جهت رفع آن اقدام نماید. هرچند ممکن است علت افتادن این خط افقی چیزی جز این باشد ولی این مشکل نیز قابل تعمیر بوده و فقط نیازمند مراجعه به یک مرکز تعمیرات لوازم الکترونیکی است.

9- صفحه نمایش تلویزیون شکسته است.

شکستگی پنل تلویزیون اتفاقی است که به‌ندرت امکان وقوع آن وجود دارد. شکستگی پنل تلویزیون حاصل ضربه خوردن پنل بوده که به‌خصوص در تلویزیون‌های جدید بسیار حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر است. اما در صورت رخ‌دادن این مشکل در واقع تلویزیون شما با آسیب جدی مواجه شده و باید هرچه سریع‌تر برای تعویض آن به یک مرکز معتبر تعمیر تلویزیون مراجعه نمایید. پنل تلویزیون قابل تعمیر نیست و در صورت شکستگی باید آن را تعویض نمایید.

کلام آخر

تمام موارد ذکر شده از مشکلاتی است که می‌تواند تلویزیون شما را با آسیب مواجه کرده و شما را از استفاده کردن از آن محروم نماید.  مرکز معتبر تعمیر تلویزیون سپهر رایانه با مشاوره و راهنمایی درست و ارائه خدمات مناسب تمام نگرانی‌های شما را نسبت به تلویزیونتان از بین می‌برد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.