چگونه مشکلات مانیتور خود را برطرف کنم؟


امروزه کامپیوتر بی‌تردید بالاترین میزان استفاده در دستگاه‌های الکترونیکی را به خود اختصاص داده و هریک از افراد با دلایل مختلف ساعات زیادی از زمان مفید خود را پشت میز کامپیوتر می‌‌گذرانند. یکی از چالش‌هایی که این اتفاق برای کاربران ایجاد نموده مشکلاتی است که استفاده از این وسیله انسان را درگیر خودکرده و باید با استفاده درست از سیستم آنها را به حداقل رساند وگرنه نتیجه سوء این موضوع می‌تواند تمام نکات مثبت این وسیله را تحت شعاع قرار داده و برای شما تولید دردسر نماید.

مانیتور یکی از اجزای حساس کامپیوتر برای کاربران به شمار می‌رود. تمام فعالیت یک کاربر در کامپیوتر ازطریق مانیتور انجام شده و علاوه بر این کیفیت مانیتور نقش بسزایی در تضمین سلامتی بینایی کاربران دارد. وقتی قرار بر این است که روزانه چند ساعت خود را حین فعالیت پشت میز کامپیوتر خود بگذرانید باید با انتخاب یک مانیتور باکیفیت سلامت بینایی خود را تضمین کنید تا در آینده دچار مشکلات عمده‌ای که در زمینه بیماری‌های مربوط به بینایی نشوید.

خرابی مانیتور اتفاقی طبیعی برای کاربرانی است که مدت‌زمان زیادی از زمان خود را پشت میز کامپیوترشان می‌گذرانند. اما در صورت بروز این اتفاق باتوجه‌به افزایش فزاینده قیمت‌ها امکان تعویض مانیتور با یک مانیتور جدید برای همگان فراهم نیست. در واقع نیازی هم به این کار نیست، شما می‌توانید با مراجعه به یک مرکز تعمیراتی مجرب نسبت به تعمیر مانیتور خود اقدام نمایید. در ادامه این مطلب قصد داریم به تعدادی از مشکلات مرسومی که ممکن است در استفاده از مانیتور با آن مواجه شوید اشاره کنیم و دلایل آن را به اطلاع شما عزیزان برسانیم.

1-به‌هم‌ریختن رنگ‌های مانیتور

به‌هم‌ریختگی رنگ مانیتور یکی از عذاب‌آورترین مسائلی است که کاربران با آن سروکار دارند. این موضوع در صورت بروز کاربر را از استفاده کردن از کامپیوتر محروم و گاهاً حتی با ضرر‌های هنگفتی مواجه می‌کند. از علل بروز این اتفاق می‌توان به مشکل درگاه اتصال یا سیم اتصال مانیتور به کیس اشاره کرد که این مشکل با محکم کردن این اتصال و در نهایت تعویض سیم قابل حل بوده و نمی‌تواند برای شما تولید دردسر نماید. البته گاهی نیز وجود یک وسیله با خاصیت مغناطیسی قدرتمند مانند آهن‌ربا می‌تواند رنگ‌های مانیتور شما را قاتی کرده و برای رفع مشکل آن فقط نیاز دارید تا آهن‌ربا را از کنار مانیتور خود دور کرده و شاهد باشید که مشکل شما برطرف می‌شود.

از این مسائل ساده که عبور کنیم می‌رسیم به ایراد موجود در کارت گرافیک که بدترین دلیل برای بروز این اتفاق می‌تواند باشد. گاهی نیز ممکن است کانکتور شما مشکل داشته و نیازمند تعویض باشد. باید در نظر داشت که حتی خرابی خود صفحه‌نمایش نیز مسبب بروز این اتفاق است. البته برای وجود هر یک از این موارد نگران نباشید زیرا با پیشرفت قابل‌توجه تکنولوژی امروزه تعمیر مانیتور امری قابل‌دسترس بوده و تنها زمانی باید به تعویض مانیتور اندیشید که مانیتور دچار ضرب‌خوردگی شدید و آسیب سخت‌افزاری شده باشد و آن قطعه قابلیت تعویض نداشته باشد.مشکلات مانیتور

2-کلیدهای مانیتور کار نمی‌کند

ازکارافتادن کلید‌های مانیتور یکی دیگر از مشکلات رایج در استفاده از مانیتور بوده که می‌خواهیم به دلایل آنها اشاراتی داشته باشیم.

درگذشته دکمه‌های مانیتور شما ازروی هم قرارگرفتن چند قطعه مکانیکی تشکیل و کار می‌کردند. حساسیت این کلید‌ها کمتر و امکان خرابی آنها را کاهش می‌دهد. امروزه پیشرفت تکنولوژی در این بخش نیز تأثیر خود را گذاشته و در مانیتور‌های جدید شاهد استفاده از صفحه لمسی هستیم که به طبع استفاده از آنها را نیز به حالت لمسی تغییر داده. در حالت مکانیکی تعمیر مانیتور شما میسر بوده و تعویض قطعه می‌تواند مسئله را حل نماید. اما باتوجه‌به ظرافت و حساسیت بالای مانیتور‌هایی که دکمه‌های آنها به‌صورت لمسی کار می‌کنند گاهی با تعویض یک قطعه مشکل برطرف می‌شود و گاهی دیگر کاری از دست تعمیرکار برنمی‌آید.

3-لوگوی مانیتور می‌آید ولی تصویر ندارد

در صورتی که لوگوی مانیتور ظاهر شود ولی به شما تصویر ندهد شما قطعاً با یک مشکل سخت‌افزاری مواجه هستید. حال باید ابتدا کابل کانکتور مانیتور به کیس را بررسی و در صورت نیاز تعویض نمایید. البته دقت کنید همین موضوع را از جنبه‌ی تخصصی بررسی کنید زیرا ممکن است کابل مانیتور از نظر شما سالم باشد ولی به دلیل شکستگی در یکی از خا‌زن‌های داخلی برای شما قابل تشخیص نباشد و باید یک فرد متخصص آن را مشاهده و در مورد آن اظهار‌نظر نماید.

گاهی ممکن است کارت گرافیک شما با ایراد مواجه شود و باعث نفرستادن سیگنال به مانیتورتان شود، البته نگران نباشید، کافی است به یک مرکز تخصصی تعمیر مانیتور مراجعه و نسبت به حل مشکلات مانیتور اقدام نمایید. اگر بخواهیم برای بروز این مشکل به دلایل دیگری نیز اشاره کنیم باید گفت در موارد خیلی خاص و نادر حتی خاک گرفتگی فضای کیس نیز می‌تواند باعث بروز این مسئله شود. همین‌که مانیتور شما روشن و تصویر اولیه را به شما ارائه می‌دهد جای بسی خوشحالی دارد، این موضوع یعنی خود مانیتور سالم بوده و نیاز به تعویض نمایشگرتان ندارید. این موضوع علاوه بر صرفه اقتصادی که برای شما دارد می‌تواند با صرف یک هزینه ناچیز مانیتور شما را مانند روز اول به یک دستگاه سالم و قابل‌استفاده تبدیل کند.

4-بعد از چند ثانیه تصویر مانیتور قطع می‌شود

اینکه پس از چند لحظه فعالیت صفحه مانیتور شما سیاه شود یکی از مشکلات مانیتور است که بیشتر به مسائل و ایرادهای نرم‌افزاری بازمی‌گردد. البته باید در نظر داشت اگر این اتفاق تکرار شود شما باید این‌طور گمان کنید زیرا اگر یکبار اتفاق بیفتد و دیگر تصویری از مانیتور خود دریافت نکنید این به آن معناست که صفحه‌نمایش شما احتمالاً از ناحیه بک لایت‌ها با سوختگی مواجه شده ولی اگر این اتفاق به‌صورت ممتد تکرار شود ابتدا باید تنظیمات مربوط به بخش اسکرین سرور را چک کنید تا مطمئن شوید خودتان اشتباهاً باعث این اتفاق نشده‌اید. در مرحله بعدی باید نسبت به چک کردن درایور‌‌های مربوط به کارت گرافیک اقدام و یا آنها را متناسب با کارت گرافیک سیستم خود تغییر دهید یا آنها را به‌روزرسانی کنید.

در موارد نادر سنگین بودن سیستم، عدم تطابق بین نرم‌افزار‌های قابل‌استفاده و بازی‌های در حال اجرا و یا حتی وجود ویروس و عدم داشتن یک آنتی‌ویروس قدرتمند روی سیستم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. البته که جای نگرانی نیست شما با مراجعه به یک مرکز تخصصی در زمینه تعمیر مانیتور می‌توانید مشکل مانیتور خود را شناخته و با صرف هزینه‌ای بسیار کمتر از هزینه تعویض آن را مجدد برای خود قابل‌استفاده نمایید.

5-مانیتور روشن می‌شود ولی تصویر ندارد

تصویر ندادن مانیتور یکی از مشکلات مانیتور است که دلایل بی‌شماری می‌تواند داشته باشد. برای حل مشکل تصویر ندادن مانیتور ابتدا شما باید متوجه شوید که خود مانیتور سالم است و در صورت حصول اطمینان از اینکه مانیتورتان دچار مشکل سخت‌افزاری نشده برای حل مشکلی که حال می‌دانید منشأ آن از ایراد قطعات داخل کیس نیست اقدام کنید. شاید شما توانایی تشخیص تا این مرحله را داشته باشید اما برای اینکه بدانید مشکل در کدام قسمت است ناچار باید به یک مرکز تخصصی تعمیر مانیتور مراجعه و از خدماتشان بهره‌مند شوید. توجه داشته باشید تصویر ندادن مانیتور ممکن است به ایراد در کارت گرافیک مربوط باشد که ابتدا باید مورد تست و امتحان قرار بگیرد. پس از تست کارت گرافیک باید به سراغ منبع تغذیه دستگاه بروید و باتوجه‌به اینکه این قسمت با جریان برق‌کار می‌کند و رعایت نکات ایمنی آن را چک کنید، احتمالاً در یکی از این دو مرحله به نتیجه برسید و اگر این موضوع میسر نشد در گام بعدی باید رم سیستمتان را چک کنید زیرا ممکن است آن موردی که باعث تصویر ندادن مانیتور شما می‌شود ایراد رم سیستمتان باشد. اما در گام بعدی باید پاور سیستم را چک کرده و آن را مورد بررسی قرار دهید. گام بعدی چک‌کردن مادربورد و در نتيجه CPU است، همان‌طور که از ظاهر امر مشخص است تشخیص این مورد یک کار بسیار تخصصی بوده و هرگز نمی‌توانید به‌صورت شخصی به آن عمل کنید.مشکلات مانیتور

6-صفحه مانیتور تاریک است

تاریک شدن صفحه مانیتور از مشکلاتی است که نه‌تنها روی کار ما تأثیر منفی دارد بلکه می‌تواند به چشم ما نیز آسیب وارد کند. میزان نور مانیتور باید با چشم انسان همخوانی داشته باشد و زیاد یا کم بودنش باعث ایجاد آسیب جدی از نظر بینایی برای انسان می‌شود. نور زیاد به دلیل اشعه قدرتمندی که به‌طرف چشم ساطع می‌کند چشم شما را با مشکل مواجه و اگر کم باشد چشم زحمت بیشتری را برای بینایی و تشخیص متحمل شده در نتیجه فشار زیادی به چشم شما وارد می‌کند. برای اینکه راه‌های مبتدی در جهت رفع این مشکل را طی کنید ابتدا دقت کنید وسایلی با قدرت مغناطیسی در نزدیکی مانیتور شما وجود نداشته باشد زیرا تأثیر بسیار بدی در عملکرد مانیتورتان دارد. اگر این‌گونه نبود آگاه باشید که تاریک شدن صفحه مانیتور می‌تواند حاصل ایراد در کابل برق بوده که شما باید آن را چک و در صورت نیاز تعویض کنید. در صورت عدم ایجاد خرابی یا اتصال در کابل به سراغ تنظیمات مربوط به مانیتور در سیستم‌عامل رفته و مطمئن شوید به طور اتوماتیک به حالتی که شما نخواسته‌اید درنیامده باشد. بازنشانی تنظیمات به حالت اولیه می‌تواند کلید حل این مشکل برای شما باشد.

مسئله دیگری که می‌تواند در این اتفاق دخیل باشد به‌هم‌خوردن تنظیمات از درون خود مانیتور سیستم شماست. ممکن است اگر به تنظیمات مانیتور بروید و قسمت وضوح تصویر را به میزان دلخواه خودتنظیم کنید مشکل تاریکی صفحه نمایش حل گردد. عدم نصب درایور مناسب برای مانیتور نیز می‌تواند در این موضوع برای شما دخیل باشد. باید درایور مناسب با مانیتور خود را پیدا و آن را روی سیستم خود نصب نمایید. بعد از ارائه تمام این توضیحات باید گفت بهترین راه‌حل برای حل این مشکل نیز مراجعه به یک تکنسین کاربلد و مجرب بوده تا مشکل را شناسایی و آن را برطرف نماید. اگر شخصاً نسبت به برطرف‌کردن این مشکل اقدام کنید هیچ تضمینی برای اینکه قسمت‌های دیگر را با مشکل مواجه نکنید وجود ندارد.

سخن پایانی

پس از بررسی چند مورد از مشکلات رایج در استفاده از مانيتورها حال این سؤال پیش می‌آید که در صورت بروز این اتفاقات تعمیر مانیتور منطقی‌تر است یا تعویض آن؟

به طبع تعویض مانیتور مخصوصاً با افزایش چشمگیر قیمت اجناس می‌تواند شما را با چالش جدی مالی مواجه کند اما تعمیر مانیتور صدالبته اگر در یک مرکز معتبر و توسط یک تکنسین مجرب و کاربلد صورت پذیرد باتوجه‌به بعد مالی ماجرا انتخابی منطقی‌تر به نظر می‌رسد، شرکت سپهر رایانه با متخصصین مجرب و به روز خود در امر تعمیر مانیتور آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است.

لازم به ذکر است هیچگاه بابت قیمت ارزان‌تر مانیتور خود را به یک مرکز غیرمعتبر نسپارد زیرا نه‌تنها بابت مبلغ پایین خود از خدمات و اجناس درجه‌یک محرومتان می‌کنند بلکه باتوجه‌به عدم تخصص ممکن است آسیب‌های دیگری به دستگاه شما وارد و برایتان هزینه‌تراشی بالاتری داشته باشند. وقتی تصمیم به تعمیر مانیتور خود گرفتید با تحقیق و تفحص یک مرکز معتبر و تخصصی در زمینه تعمیرات را انتخاب و با خیال راحت مانیتور خود را به آنها بسپارید. در نظر داشته باشید باتوجه‌به اینکه ارتباط بین شما و کامپیوتر از طریق چشم شما و صفحه مانیتور است استفاده از یک قطعه غیراستاندارد شاید برای شما به‌ظاهر با هزینه کمتری انجام شود اما نمی‌توان گفت ممکن است چه آثار سویی در بینایی چشمان شما داشته باشد. اگر این موضوع را مدنظر قرار ندهید بعدها مجبورید چندین برابر این هزینه، تخصیص زمان زیاد و میزان زیادی اذیت فیزیکی را متحمل شوید تا چشمان خود را درمان نمایید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.