13 مشکل رایج در لپ‌تاپ و راه‌حل برای رفع آنها

تعمیر لپ تاپ

تکنولوژی امروزه به‌عنوان یکی از بخش‌های جدایی‌ناپذیر زندگی بشر تبدیل شده است. همین ابزار الکترونیکی که تا چندی پیش حتی تصوری از آنها در ذهن خیلی از ما وجود نداشت در حال حاضر به‌قدری در زندگی روزمره ما حائز اهمیت است که حتی بدون آنها نمی‌توانیم از محل زندگی خود خارج شویم.

‌لپ‌تاپ یکی از پرکاربرد‌ترین وسایل الکترونیکی مورداستفاده نزد مردم است. ابعاد استفاده از این وسیله به‌قدری گسترده است که در زندگی برخی از افراد نقشی حیاتی را ایفا می‌کند به‌طوری‌که مردم مبالغ زیادی را در جهت تأمین امنیت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لپ‌تاپ خود هزینه می‌کنند. لپ‌تاپ‌ها به دلیل ماهیت فیزیکی خاص خود که بار‌زترین نکته آن سهولت در حمل‌ونقل است تبدیل به یکی از ابزارهایی شده که در خیلی از کسب‌وکارها نقش اساسی را ایفا و حتی خود به بستر گسترده‌ای برای ایجاد یک کسب‌وکار شده است.

امروزه لپ‌تاپ برای خیلی از مردم تبدیل به یک محل کسب‌وکار و محل امرارمعاش بوده به‌طوری‌که در برخی از موارد اگر این دستگاه با ایراد جدی مواجه شده و از کار بیفتد زندگی شغلی و حتی مالی آنها را با بحران جدی مواجه می‌کند.

حال اگر شما نیز به‌عنوان یک کاربر که از لپ‌تاپ به‌عنوان یک وسیله حیاتی استفاده‌های ضروری و مربوط به کسب‌وکار یا مسائل مربوط به امور مالی و حسابداری از آن دارید با ادامه این مطلب همراه باشید تا با چند مورد از مشکلاتی که ممکن است در استفاده از لپ‌تاپ با آنها مواجه شوید آشنا و در صورت بروز این مشکلات نسبت به تعمیر دستگاه خود اقدام نمایید.

اغلب مشکلاتی که ممکن است در استفاده از لپ‌تاپ با آنها مواجه شوید قابل تعمیر بوده و در موارد به‌شدت نادری شما از ادامه استفاده از دستگاه خود محروم می‌شوید. البته نکته بسیار مهم و حیاتی این است که اگر دستگاه شما با مشکل مواجه شد برای تعمیر لپ‌تاپ خود باید به یک مرکز تعمیراتی معتبر مراجعه کرده تا بتوانید از خدمات تخصصی آنها بهره‌مند شوید. هرگز لپ‌تاپ خود را برای تعمیر به هرکسی نسپارید زیرا ممکن است نه‌تنها در حل مشکل آن ناتوان باشد بلکه دستگاه شما را به یک وسیله غیرقابل‌استفاده تبدیل نماید.

1- لپ‌تاپ بدون شارژر روشن نمی‌شود

یکی از معضلاتی که ممکن است لپ‌تاپ شما به آن دچار شود روشن نشدن با باطری و بدون شارژر است. در صورت پیش‌آمدن این موضوع ابتدا باید منشأ مشکل را بیابید زیرا ممکن است دلیل این اتفاق شارژ نداشتن باطری، خرابی پریز برق، خرابی باطری، ایراد در منبع تغذیه لپ‌تاپ و شارژ نشدن باطری، ضربه و یا آب خوردگی لپ‌تاپ، ایراد دکمه پاور و نهایتاً بروز مشکلاتی در قطعات سخت‌افزاری مربوط به بخش منبع تغذیه لپ‌تاپ شما باشد.

باتوجه‌به گزینه‌های مختلفی که ممکن است باعث بروز این اتفاق شود تشخیص دلیل این مسئله کار تخصصی و پیچیده‌ای است. ممکن است تعویض پریز برق و امتحان کردن با یک پریز دیگر کار سختی نباشد اما در صورت اینکه دلیل بروز این مشکل به این بخش مربوط نشود پیداکردن منشأ بروز این اتفاق کار شخص شما نیست و باید به یک مرکز تعمیر لپ‌تاپ معتبر مراجعه تا پس از پیداکردن دلیل بروز این اتفاق، مشکل دستگاه شما را برطرف نمایند.

2- هنگام کارکردن با لپ‌تاپ هنگ می‌کند

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد زمانی که در حال استفاده از لپ‌تاپ هستید با مشکل هنگ کردن مواجه شوید و این موضوع حتی به شما مجال ذخیره کردن فعالیت‌هایتان را نیز نمی‌دهد. هنگ کردن در لپ‌تاپ بستگی به چندین عامل مختلف دارد. هرچند در بیشتر مواقع دلیل بروز این مشکل سنگین بودن حجم فعالیت شما در یک‌زمان خاص است ولی برخی اوقات عامل هنگ کردن لپ‌تاپ شما می‌تواند ویروسی بودن سیستم و عدم استفاده از آنتی‌ویروس، استفاده هم‌زمان از چندین برنامه سنگین که مطابق با توانایی سیستم شما نباشد، مشکلات مربوط به بخش رجیستری لپ‌تاپ، گرم‌شدن بیش از حد سیستم در صورت عدم فعالیت صحیح فن و حتی استفاده از نرم‌افزاری که با سیستم شما همخوانی ندارد نیز باشد. همان‌طور که ملاحظه می‌فرمایید بروز این مشکل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که تشخیص آن در تخصص تکنسین‌های مجرب تعمیرات لپ‌تاپ بوده که شما باید برای رفع مشکلات خود به آنها مراجعه نمایید.

3- لپ‌تاپ خودبه‌خود ریست می‌شود

ریست شدن لپ‌تاپ هنگام انجام امور یکی از مشکلاتی است که ممکن است تجربه آن را داشته باشید. این مشکل می‌تواند به شما ضرر فراوانی برساند زیرا آن‌قدر ناگهانی اتفاق می‌افتد که مجال ذخیره فعالیت‌های انجام شده را به شما نمی‌دهد. ریست شدن لپ‌تاپ می‌تواند حاصل بروز مشکلات مختلفی باشد که تشخیص آن فقط توسط یک متخصص در امور تعمیر لپ‌تاپ امکان‌پذیر است. از دلایل بارز وجود این مشکل می‌توان به مشکلاتی در تنظیمات سیستم، وجود بد سکتور، ویروسی بودن لپ‌تاپ و در نهایت وجود مشکل در بخش منبع تغذیه لپ‌تاپ اشاره نمود که باید توسط فرد متخصص در این زمینه شناسایی و تعمیر شود.

4- صفحه لپ‌تاپ شطرنجی می‌شود

شطرنجی شدن صفحه لپ‌تاپ جزو مشکلات رایج در استفاده از این دستگاه نیست اما در مواردی هم این مشکل بروز پیدا می‌کند که می‌تواند برای کاربر استفاده‌کننده ایجاد مشکل نماید. بروز این مشکل نیز بستگی به مسائل مختلفی دارد از جمله این موارد می‌توان به مشکلات مبتنی بر اجرای برنامه‌ها یا بازی‌های با حجم بالا، وجود مشکل در فلت صفحه‌نمایش و حتی بروز مشکل در قسمت کارت گرافیک لپ‌تاپ اشاره کرد.

توصیه ما به شما این است که هرگز در صورت بروز این مشکل شخصاً تصمیم به عیب‌یابی سیستم نگیرید و حتماً به یک تعمیرکار متخصص لپ‌تاپ مراجعه نمایید زیرا اگر خودتان در این زمینه اقدام کنید باتوجه‌به حساسیت بالای صفحه‌نمایش ممکن است به آن آسیب جدی وارد کرده و شانس استفاده مجدد از دستگاه را از خود بگیرید.

5- با باز و بسته کردن لپ‌تاپ صفحه‌نمایش آن قطع می‌شود

قطع شدن صفحه‌نمایش لپ‌تاپ هنگام باز و بسته کردن آن معمولاً به وجود ایراد در کانکتور صفحه‌نمایش لپ‌تاپ به بدنه لپ‌تاپ شما مربوط است. هنگام باز و بسته کردن لپ‌تاپ سنسور Red Switch تحریک میدان مغناطیسی را تشخیص داده و باعث خاموشی صفحه‌نمایش پیش از موعد استاندارد می‌شود. البته گاهی تنظیمات نادرست نرم‌افزاری نیز ممکن است باعث بروز همچنین مشکلی باشد. البته باید در نظر داشت گاهی به دلیل وجود اتصالی در صفحه‌نمایش شما دلیل این ماجراست. پیداکردن منشأ این مشکل هرگز کار یک فرد غیرمتخصص نبوده و تنها از یک تکنسین مجرب در زمینه تعمیر لپ‌تاپ برمی‌آید.

6- با خاموش و روشن کردن لپ‌تاپ تنظیمات آن به هم می‌ریزد

به‌هم‌ریختگی در تنظیمات بعد از خاموش و روشن‌کردن لپ‌تاپ به چند عامل بستگی دارد. ابتدا ممکن است برخی از تنظیمات نرم‌افزاری مانند مکان‌یابی خودکار برای سیستم شما فعال نشده باشد که بایستی آن را فعال نموده و از تکرار این مشکل جلوگیری نمایید.

در برخی مواقع ضعیف شدن باطری و عدم توانایی ذخیره‌کردن برخی از تنظیمات می‌تواند این مشکل را برای شما رقم بزند. حتی ممکن است سیستم شما ویروسی باشد و این موضوع از عملکرد صحیح حافظه بایوس شما جلوگیری کند که هرچند به‌ندرت این موضوع سبب بروز این مشکل است اما نمی‌شود از آن چشم پوشید. در صورت بروز این مشکل از یک تکنسین تعمیرات کامپیوتری مجرب کمک گرفته تا بتواند مشکل شما را به بهترین شکل ممکن حل نماید.

7- لپ‌تاپ وارد ویندوز نمی‌شود

ویندوز بستری برای فعالیت شما در لپ‌تاپ است. عدم ورود لپ‌تاپ به فضای ویندوز عملاً امکان فعالیت را از شما سلب و شما را با مشکلی بزرگ مواجه می‌کند. اگر بخواهیم از علل وارد نشدن لپ‌تاپ به فضای ویندوز صحبت کنیم باید موارد زیادی را مورد برسی قرار دهیم که یک کار کاملاً تخصصی بوده و فقط از نیروهای متخصص و مجرب در زمینه تعمیر لپ‌تاپ برمی‌آید. دلایل مختلفی از جمله ایراد در برخی نرم‌افزارها، مشکلات مربوط به منبع تغذیه، ایراد در حافظه بافر، ویروسی شدن سیستم، سنگین شدن هارددیسک براثر ازدیاد اطلاعات، به‌هم‌ریختن تنظیمات بایوس، خرابی رم و وجود اختلال در برخی از قطعات سخت‌افزاری سیستم می‌تواند عامل وارد نشدن لپ‌تاپ شما به فضای ویندوز باشد که باید توسط تعمیرکار ابتدا عیب‌یابی و سپس مشکل آن برطرف شود.تعمیر لپ تاپ-شرکت سپهر رایانه

8- صفحه لپ‌تاپ هنگام کارکردن می‌لرزد

لرزش تصویر صفحه‌نمایش از آن مواردی است که اگر رخ دهد می‌تواند آسیب جدی به چشمان شما وارد کند. برخی مواقع ممکن است هنگام کار با لپ‌تاپ متوجه لرزش‌های خفیفی در تصویر صفحه‌نمایش خود شوید و دلایل آن را ندانید.

یکی از مواردی که باعث بروز این مشکل می‌شود وجود وسایلی مانند آهن‌ربا یا موبایل در نزدیکی صفحه‌نمایش شماست که اولی به دلیل خاصیت مغناطیسی و دومی به دلیل ایجاد نویز صفحه‌نمایش لپ‌تاپ شما را دچار لرزش می‌کند. ایجاد نوسان در سیستم برق‌رسانی لپ‌تاپ نیز می‌تواند عامل بروز لرزش در صفحه‌نمایش شما باشد. در برخی مواقع نیز خرابی کارت گرافیک باعث بروز این اختلال است. مراجعه به مراکز معتبر تعمیرات ‌لپ‌تاپ بهترین روش برای حل این مشکل در سیستم شماست.

9- هنگام کارکردن صفحه لپ‌تاپ آبی می‌شود

آبی شدن صفحه لپ‌تاپ که به آبی مرگ نیز معروف است از مشکلاتی است که ممکن است هنگام کار با دستگاهتان با آن مواجه شوید. این معضل امکان ادامه فعالیت را از کاربر گرفته و شما را با چالشی جدی مواجه می‌کند. اما دلیل آبی شدن صفحه لپ‌تاپ هنگام کار با آن چیست؟

بروز این اتفاق می‌تواند در اثر موارد مختلفی باشد، از جمله مواردی که باعث بروز این مشکل می‌شود خرابی رم، مشکلات مربوط به هارددیسک، وجود برخی نرم‌افزار‌های مخرب روی سیستم شما، به‌هم‌ریختگی در تنظیمات بایوس سیستم، ویروسی شدن لپ‌تاپ شما و همچنین در برخی موارد افزایش دمای قطعات سخت‌افزاری است. در صورت بروز این مشکل هرگز سعی در رفع آن نکنید که امری تخصصی بوده و باید توسط تکنسین‌های متخصص در زمینه تعمیر لپ‌تاپ صورت پذیرد.

10- هنگام کارکردن صفحه لپ‌تاپ راه‌راه می‌شود

علت وجود خطوط عمودی و افقی در لپ‌تاپ ممکن است حاصل ایرادات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در سیستم شما باشد. در بخش سخت‌افزاری باید اتصال کارت گرافیک به سیستمتان و اتصال مانیتور به کارت گرافیک چک شده و مطمئن شد که این اتصالات محکم بوده و دچار لغزش نمی‌شود. اما بعد از حصول اطمینان از اینکه در این بخش مشکلی وجود ندارد باید به سراغ بخش نرم‌افزاری رفته و درایور‌های متناسب با کارت گرافیک سیستم خود را روی لپ‌تاپ نصب نمایید. مانند دیگر بخش‌ها عیب‌یابی و رفع مشکل در این بخش نیز کاری تخصصی بوده که از عهده افراد متخصص و مجری در زمینه تعمیرات برمی‌آید.

11- ‌باطری لپ‌تاپ شارژ نمی‌شود

بزرگ‌ترین دلیل محبوبیت لپ‌تاپ امکان استفاده از آن بدون اتصال به برق است. لپ‌تاپ در صورت وجود مشکل و کار نکردن با باطری عملاً مثل یک کامپیوتر خانگی فقط در ابعاد کوچک‌تر است. اما گاهی باطری لپ‌تاپ شارژ نمی‌شود و این امکان فوق‌العاده را از شما سلب می‌کند. شارژ نشدن لپ‌تاپ ممکن است در اثر بروز خرابی و یا ایجاد اتصال در سیم یا بدنه شارژر شما باشد. اگر از سلامت شارژر خود اطمینان دارید باید منبع تغذیه لپ‌تاپ را چک نمایید. البته که این کار یک امر تخصصی بوده که باید توسط افراد متخصص در زمینه تعمیرات کامپیوتر انجام پذیرد نه خود شما. گاهی اوقات داغ شدن بیش از حد و یا ایجاد ایراد در قسمت‌های سخت‌افزاری دیگر نیز ممکن است باعث شارژ نشدن لپ‌تاپ شما گردد که البته به‌ندرت پیش می‌آید.

12-.‌لپ‌تاپ روشن می‌شود ولی تصویر ندارد

تصویر ندادن لپ‌تاپ یکی از مشکلاتی است که عمده دلیل آن وجود ایراد در قطعات سخت‌افزاری سیستم شماست. مراجعه به یک مرکز تخصصی تعمیرات لپ‌تاپ می‌تواند امکان تشخیص و رفع ایراد را در اختیار شما قرار دهد. تصویر ندادن لپ‌تاپ ممکن است حاصل ایراد در کارت گرافیک، رم سیستم، ایجاد مشکل در منبع تغذیه دستگاه شما و یا حتی ایراد در خروجی HDMI و یا VGA سیستم شما باشد. تنها ایراد نرم‌افزاری که ممکن است باعث بروز این مشکل شود وجود ویروس و تأثیرات آن بر تنظیمات بایوس سیستمتان باشد. در صورت تصویر ندادن لپ‌تاپ هرگز شخصاً در جهت تعمیر آن اقدام نکنید.

13- لپ‌تاپ روشن نمی‌شود

روشن نشدن لپ‌تاپ از دسته مشکلاتی است که کاربران گاهاً با آن مواجه و آنها را دچار دردسر می‌کند. اما اگر بخواهیم به علل روشن نشدن لپ‌تاپ اشاره کنیم می‌توانیم از بررسی ایراد در سیم شارژر و همچنین ایجاد اطمینان از سالم بودن دکمه پاور لپ‌تاپ به‌عنوان دو مسئله یاد کنیم. امکان ایجاد ایراد در منبع تغذیه دستگاه و همچنین ایراد داشتن باطری نیز از موارد قابل اشاره در این زمینه است.

کلام آخر

تمام موارد ذکر شده از ایراداتی است که ممکن است در طول استفاده از لپ‌تاپ با آن مواجه شوید. اولاً باید در نظر داشت تشخیص هر یک از این موارد کار تخصصی بوده و از عهده‌ی شخص شما خارج است. در ثانی ممکن است با روش‌های خودساخته باعث تشدید ایراد در دستگاه خود شوید و این موضوع باعث افزایش هزینه‌های تعمیری و حتی گاهی تا مرحله غیرقابل‌مصرف کردن لپ‌تاپتان نیز پیش برود.

پیشنهاد ما به شما برای تعمیر لپ‌تاپ مرکز معتبر سپهر رایانه با متخصصین مجرب است که با مشاوره مناسب به رفع ایرادات لپ‌تاپ شما می‌پردازد.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.