چگونه عمر باتری لپ تاپ را بالا ببریم؟

نکاتم مهم نگهداری درست باتری لپ تاپ

اگر به‌تازگی یک لپ‌تاپ جدید خریداری کرده‌اید یا مدتی است که دستگاه خود را در اختیار دارید، در اینجا به نکاتی اشاره کرده‌ایم تا طول عمر باتری لپ‌تاپ خود را بالا ببرید. رعایت بعضی نکات جزئی در نحوه استفاده از لپ‌تاپ، مانع از دستیابی مکرر به سیم برق می‌شود و باتری لپ‌تاپ را بسیار کارآمدتر نگه می‌دارد. این نکات را دنبال کنید تا باتری لپ‌تاپ شما بیشتر دوام بیاورد.

حالت ذخیره باتری لپ تاپ را فعال کنید

هنگامی که از لپ‌تاپ خود با باتری استفاده می‌کنید، ویندوز میزان باتری شما را در نوار وظیفه نشان می‌دهد که روی نشانگر سطح باتری لپ‌تاپ کلیک کنید و مطمئن شوید که ویژگی‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی فعال است. درحالی‌که ممکن است کاهش عملکرد قابل‌توجهی را تجربه کنید، اما اگر در حال بازی‌کردن، ویرایش عکس‌ها یا فیلم‌ها، یا انجام کارهایی که نیاز به باتری زیادی دارند، نباشید، تفاوت زیادی را متوجه نخواهید شد.

لوازم جانبی استفاده نشده را از برق جدا کنید

هنگام استفاده از باتری، هر وسیله جانبی – مثلاً هارددیسک خارجی یا وب‌کم – را از لپ‌تاپ جدا کنید، این کابل علاوه بر انتقال داده بین دستگاه و لپ‌تاپ شما حتی زمانی که از آن استفاده نمی‌کنید از انرژی لپ‌تاپ استفاده می‌کند. این یک نوع تخلیه آشکار در باتری لپ‌تاپ شما است.

قبل از اتمام شارژ لپ‌تاپ آن را به برق وصل کنید

بسیاری از ما دوست داریم قبل از اینکه لپ‌تاپ خود را به برق وصل کنیم منتظر بمانیم تا تمام شارژ لپ‌تاپ استفاده شود که برای باتری شما بسیار مضر است. در صورت امکان، هرگز باتری لپ‌تاپ خود را کمتر از 20 درصد شارژ نکنید. این باعث افزایش عمر باتری شما می‌شود زیرا استفاده با شارژ کم به خود باتری فشار وارد می‌کند و در نهایت ظرفیت شارژ آن را کاهش می‌دهد.

لپ تاپ خود را از گرم و سرد شدن دور نگه دارید

لپ‌تاپ خود در شرایطی استفاده کنید که دمای محیط نه گرم است و نه سرد. دمای زیاد باعث می‌شود کامپیوتر شما سخت‌تر کار کند که به نوبه خود باتری لپ‌تاپ را سریع‌تر خالی می‌کند. قرارگرفتن بیش از حد در معرض این افراط‌ها نیز می‌تواند به خود باتری آسیب برساند و عمر مفید آن را کاهش دهد.

نکات مهم در نگهداری درست از باتری لپ تاپ

لپ‌تاپ رم کافی داشته باشید

سازنده کامپیوتر Dell پیشنهاد جالبی برای افزایش عمر باتری لپ‌تاپ شما دارد: مطمئن شوید که رم کافی برای انجام وظایف شما در لپ‌تاپ وجود دارد. اگر کامپیوتری بتواند اطلاعات را به‌جای روی هارددیسک در رم شما ذخیره کند، این کار را می‌کند. این یک راه سریع‌تر برای بازیابی اطلاعات است و همچنین از کارکرد هارددیسک شما جلوگیری می‌کند که به طور قابل‌توجهی باتری شما را تخلیه می‌کند.

لپ تاپ خود را به برق متصل نکنید

همیشه لپ‌تاپ خود را به برق متصل نکنید نکته مهم این است که لپ‌تاپ‌هایی که دائماً به برق وصل می‌شوند، در واقع تعداد چرخه‌های کمتری دارند (به این فکر کنید که باتری خالی شده، سپس برای شارژ مجدد وصل می‌شود – این یک چرخه است) نسبت به لپ‌تاپ‌هایی که باتری‌های خود را بین 20 تا 80 درصد نگه می‌دارند.

برخی کامپیوترها ممکن است حالت شارژ هوشمند داشته باشند که سلامت باتری را در اولویت قرار می‌دهد، در این صورت می‌توانید آن را به برق متصل نگه دارید.

روشنایی صفحه لپ‌تاپ را کم کنید

در بیشتر مواقع، نیازی نیست که صفحه‌نمایش شما فوق‌العاده روشن باشد. تنظیمات روشنایی یعنی کم‌کردن نور صفحه به صرفه‌جویی در مصرف باتری لپ‌تاپ کمک می‌کند، زیرا صفحه نمایشگر در اکثر دستگاه‌ها نقش بزرگی در تخلیه باتری دارد.
پیشنهاد دیگر این است که تنظیمات صفحه‌نمایش خود را تغییر دهید تا نمایشگر شما در صورت استفاده‌نکردن خاموش شود. حالت ذخیره انرژی ممکن است به طور خودکار برخی از این تنظیمات را انجام دهد.

وای‌فای و بلوتوث را خاموش کنید

اگر به Wi-Fi یا بلوتوث متصل باشید، ممکن است دستگاه شما همچنان در جستجوی اتصالات دیگر باشد. اگرچه مصرف باتری آنها اندک است، اما حفظ آن اتصال مقداری از باتری لپ‌تاپ را مصرف می‌کند؛ بنابراین اگر نیازی به اتصال ندارید، فقط آن را خاموش کنید تا زمانی که به آن نیاز پیدا کنید.

برای لپ تاپ هارد SSD بخرید

هارددیسک خود را با یک درایو حالت جامد (SSD) تعویض کنید. این درایوها بر روی فلش مموری کار می‌کنند که برای کارکردن آن به انرژی بسیار کمتری نسبت به یک هارددیسک مکانیکی نیاز است. SSD مزایای دیگری نیز دارد. رایانه شما بسیار سریع‌تر کار می‌کند، زیرا می‌تواند به‌سرعت به فایل‌ها دسترسی پیدا کند. ممکن است در واقع در مصرف باتری لپ‌تاپ صرفه‌جویی کنید، فقط به این دلیل که می‌توانید کارها را سریع‌تر انجام دهید.

سخن آخر

در این مقاله شما را نکات مهمی که شاید برای شما تا الان در حفظ باتری لپ‌تاپ مهم نبوده آشنا کردیم. امیدواریم که با خواندن این مطالب بتوانید عمر دستگاه خود را بالاتر ببرید.
۱)باتری برای بار اول حدود ۸ ساعت شارژ شود .
۲) اگر باتری برای ۲ روز متمادی در حال شارژ شدن است لطفا شارژ باتری را یکبار خالی و مجدد شارژ نمایید .
۳) بهترین شرایط برای استفاده از باتری خالی کردن شارژ آن تا ۳% و مجدد شارژ نمودن آن حداقل هفته ای یک بار است.
۴) باتری باید از گرما و ولتاژ بالا و دسترس کودکان دور باشد.
۵) اگر باتری برای زمان زیادی استفاده شده ( بیش از ۲ سال) باتری باید تعویض شود تا از احتمالات مترقبه جلوگیری شود .
۶) هنگامی که باتری جدید تهیه می کنید و باتری توانایی شارژ شدن ندارد ممکن است مشکل شما از آداپتور باشد ( مخصوصا در نوت بوک های دل ) در این مورد به متخصص مربوط مراجعه فرمایید .
۷)هرگز باتری در حال استفاده یا شارژ شدن را از دستگاه خارج نکنید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.