نکات مهم قبل از خرید رم

نکات مهم قبل از خرید رم

رم یکی از مهمترین قطعات لپ تاپ و کامپیوتر در تعیین قیمت و سرعت دستگاه میباشد. شاید برای همه ما سوال باشد که چجوری سرعت لپ تاب خود را افزایش بدیم و نکات مهم قبل از خرید رم لپ تاپ و کامپیوتر چیست ؟ با توجه به افزایش قیمت قطعات کامپیوتر اگر قصد ارتقا دستگاه خود را دارید یکی از بهترین گزینه ها ارتقای رم دستگاه می باشد . با ما باشین تا در این مقاله به سوالات شما در خصوص نکات مهم قبل از خرید رم ها پاسخ بدیم .

رم چیست ؟

در ابتدا ببینیم رم چیست و چه انواعی دارد و بعد به نکات مهم قبل از خرید رم می پردازیم.
حافظه دسترسی تصادفی ( random access memory  ) یک نوع قطعه سخت افزاری و نوعی حافظه برای ذخیره سازی موقت داده های کامپیوتر که در لحظه از آن استفاده می کنید‌‌‌‌ است . وجود رم به دلیل تفاوت سرعت cpu (واحد پردازش مرکزی)  و هارد (هارد دیسک یک وظیفه اصلی دارد و آن حفظ دائمی اطلاعات می باشد )می باشد زیرا رم می تواند سرعت خود را با cpu  هماهنگ کند اما هارد چنین قابلیتی ندارد پس رم برای بالا بردن سرعت پردازشcpu  ضروری است .تراشه هایی که در رم وجود دارد دارای سلول هایی است که دیتا را به صورت موقت نگه می دارد و این سلول ها تعداد محدودی هستند . حافظه ی رم در واقع میزان همین سلول هاست . امروزه مقدار حافظه RAM را با گیگا بایت بیان می کنند .

انواع رم کامپیوتر

رم خود به دسته های SRAM , DRAM  , SDRAM  تقسیم می شود
DRAM نوع داینامیک  مخفف  (  dynamic random access memory )
SRAM   نوع استاتیک  مخفف ( static random access memory )
SDRAM  مخفف ( synchronous dynamic ram)
هدف ما در این مقاله SDRAM ها می باشد که در حافظه ی کامپیوتر ها ازش استفاده می شود . در این حافظه پردازنده می تواند دستورالعمل ها را به صورت موازی ( هم زمان ) پردازش کند .که خود به دو دسته تقسیم می شوند :
SDR SDRAM (مخفف single data rate synchronous dynamic ram )
DDR SDRAM (مخفف double data rate synchronous dynamic ram )
Ddr sdram  ها مانند sdr sdram  ها کار می کنند فقط با سرعت 2 برابر بیشتر و قادر به پردازش 2 دستورالعمل و نوشتن به صورت همزمان است .

_

 ویدیو نحوه تست گرافیک لپ تاپ رو یادت نره ببینی

_

انواع DDR SDRAM  ها

DDR   مخفف double data rate  است . تکنولوژی DDR  تاثیر زیادی در صنعت کامپیوتر گذاشته است و سرعت لپ تاپ ,کامپیوتر و گوشی های ما دوچندان شده است .  DDR نسل های مختلفی دارد . DDR 1 .DDR2 . DDR3 .  . DDR4هر چه عدد بزرگ تر میشود در مقایسه با نسل قبلی سرعت بیشتری دارد، برق کمتری مصرف می‌کند و زمان تاخیر را کمتر کرده است.به طور کلی تفاوت اصلی در ظاهر بین رم های ddr  محل شکاف بین پین ها می باشد .فاصله ی بین شکاف در DDR  و DDR2  خیلی کم است و تقریبا می توان گفت بهم نزدیک اند .اما فاصله ی این شکاف در رم های DDR2, DDR3, DDR4  زیاد است و میتوان تفاوت این رم ها را به سادگی تشخیص داد .

رم ضریب داخلی ضریب داده ضریب انتقال ولتاژ
SDRAM 166-100 166-100 0.8-1.3 3.3
DDR 200-133 400-266 2.1-3.2 2.5/2.6
DDR2 200-133 800-533 4.2-6.4 1.8
DDR3 200-133 1600-1066 8.5-14.9 1.35/1.5
DDR4 200-133 3200-2133 17-21.3 1.2

همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید هر چه رم جدید تر می شود ضریب همه ی مولفه ها جز ولتاژ بیشتر و قوی تر می شود حال شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا ولتاژ کم می شود این موضوع به دلیل کم شدن فرکانس داخلی چیپ های ماژول رم هست این خاصیت DDR هاست که با فرکانس داخلی کمتر همون فرکانس کاری رو بسازه که ولتاژ کمتر فشار پایین تری رو پردازنده به دنبال دارد .

تصویر رو به رو به ترتیب از بالا رم های اولی و دومی
DDR2 = PC2 و سومی DDR3 = PC3  و چهارمی DDR4 = PC4   می باشد .

  • DDR = در کامپیوتر های سال 2002 میلادی مورد استفاده قرار گرفت
  • DDR2 = از واسط سال 2002 میلادی معرفی شد و در کامپیوتر ها استفاده شد .تعداد پین های این مدل به ترتیب 200 و 240 است و امروزه دیگر از این نسل استفاده نمی شود .
  • DDR3 = از سال 2007 میلادی مورد استفاده قرار گرفته است و بیشترین میزان نفوذ را داشته است .
  • DDR4 = در سال 2014 میلادی معرفی شد و تا به حال سریعترین استاندارد این خانواده است .و ولتاژ بازهم نسبت به نسل های قبل کاهش پیدا می کنید .

 

 

 

 

 

نکات مهم قبل از خرید رم

قبل از ارتقای RAM در ابتدا باید قدرت CPU دستگاه خود را در نظر بگیرید. در واقع اگر از قدرت پردازنده دستگاه اطمینان دارید میتوانید RAM را افزایش دهید. هم چنین باید به اسلات های روی مادر برد هم توجه شود که میتوان از کدام مدل رم استفاده کرد .
مهمترین عامل در خرید رم ,ظرفیت آن می باشد .معمولا ظرفیت 8 تا 32 گیگابایت رایج است .مقدار 16 گیگابایت برای رم های امروزی گزینه ی مناسبی می باشد.

1 Comment

  • سلام روزتون بخیر
    ببخشید من لپ تاپ ام ddr4 8g هست
    زده تا 64g قابلیت ارتقا یعنی cpu سرعت پردازش اش تا این مقدار قابلیت داره؟ و من با استفاده از 8 گیگ از میزان پردازش پایین تری استفاده می‌کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.