تعمیر آداپتور در منزل


این یک اتفاق معمولی است که احتمالاً آن را از نزدیک تجربه کرده اید. دوشاخه آداپتور برقی که وارد کامپیوتر نوت بوک شما می شود شروع به پوسته پوسته شدن می کند. شما باید سیم را تکان دهید، آن را در یک موقعیت خاص بچرخانید یا با تا کردن آن در زیر کامپیوتر مقداری کشش روی سیم ایجاد کنید تا بتواند کار کند. تعویض آداپتورهای برق هزینه دارد، اما اگر از قبل مواد لازم را داشته باشید، اغلب می توان آنها را به صورت رایگان تعمیر کرد.
این اتفاق می‌تواند برای دوشاخه هر نوع آداپتور برق بیفتد، اما اغلب در منابع تغذیه رایانه نوت‌بوک، به‌ویژه آنهایی که دارای سیم کواکسیال هستند، اتفاق می‌افتد. این به این دلیل است که مردم همیشه رایانه‌های نوت‌بوک و آداپتورهای برق آن‌ها را با خود حمل می‌کنند و بسته شدن و باز کردن مداوم سیم، همراه با دستکاری دوشاخه، می‌تواند باعث از کار افتادن آن شود. این دوشاخه نیست که در آداپتور برق خراب می شود، بلکه خود سیم، یا به طور خاص، اتصالات بین سیم و دوشاخه خراب می شود. این اغلب برای هدفون ها نیز اتفاق می افتد، اما به دلیل نوع سیم مورد استفاده در آنها تعمیر آنها معمولا غیرممکن است. خوشبختانه خرید مجدد آنها برای شما ارزانتر خواهد بود.
درکارخانه، سیم‌هایی که از بند ناف می‌آیند، به تماس‌های روی بخش فلزی دوشاخه لحیم می‌شوند یا مچ می‌شوند و سپس یک ژاکت وینیل در اطراف مجموعه قالب‌گیری می‌شود تا استحکام ایجاد کند و یک دستگیره را تشکیل دهد. خم شدن بیش از حد سیم باعث می شود که اتصالات بین دوشاخه و سیم در داخل ژاکت قالب گیری شده از بین برود.

اگر آداپتور برقی دارید که به طور متناوب کار می کند، به خصوص وقتی دوشاخه را تکان می دهید، به احتمال زیاد سیم ها از خود دوشاخه جدا شده اند یا کوتاه می شوند (همدیگر را لمس می کنند). در هر صورت، تعمیر یکسان است. به هر حال، شما باید تکان دادن دوشاخه را متوقف کنید و یا آن را تعمیر کنید یا آداپتور برق را تعویض کنید زیرا تکان دادن دوشاخه می تواند به سوکت کامپیوتر نوت بوک شما آسیب برساند و تعمیر آن یک فرآیند پیچیده و پرخطر است در هر صورت کارشناسان ما در شرکت سپهر رایانه در خدمت شما هستند تا به شما یاری رسانند.

همیشه بهتر است قبل از شروع به تعمیر پیدا کنید که مشکل از کجاست. اگر یک ولت متر دارید، بررسی ولتاژ خروجی دوشاخه و بررسی اینکه آیا هنگام تکان دادن سیم در نوسان است یا خیر، کار ساده ای است. اگر ولتاژ نوسان نداشته باشد، سوکت کامپیوتر نوت بوک شما ممکن است آسیب ببیند و تعمیر آداپتور پیچیده و خطرناک است. گاهی اوقات سیم ممکن است درست در جایی که از پریز برق خارج می شود از کار بیفتد. اگر تکان دادن سیم در آنجا باعث مشکل می شود، نیازی به تعمیر دوشاخه نیست. اما تنها گزینه شما ممکن است تعویض آداپتور برق باشد زیرا برای انجام این تعمیر باید آداپتور را باز کنید و به هیچ وجه برای باز کردن یا سرویس دهی طراحی نشده اند. اگر به اندازه کافی جاه طلب هستید، ممکن است بتوانید آداپتور برق را باز کنید، قسمت بد سیم را جدا کنید و آن را به جای خود لحیم کنید. حتی اگر ممکن است ضرر بیشتری نسبت به سود داشته باشید، اگر آداپتور برق کار نمی کند، چیزی برای از دست دادن ندارید.

اگر تشخیص داده اید که مشکل از دوشاخه است، باید دوشاخه را تعویض کنید یا اتصالات الکتریکی آن را تعمیر کنید. اگر می‌توانید جایگزین دقیقی برای دوشاخه پیدا کنید. شاید بهتر باشد که به سادگی دوشاخه قدیمی را جدا کرده و روی دوشاخه جدید لحیم کنید. فقط مطمئن شوید که مثبت و منفی را به درستی وصل کنید. مثبت معمولا قسمت داخلی و منفی قسمت بیرونی دوشاخه است. با این حال، قبل از انجام هر کاری، مطمئن شوید که آداپتور برق به پریز برق AC وصل نیست.

برای تعمیر آداپتور یا دوشاخه قدیمی، همانطور که در بالا اشاره شده است، باید با بریدن ژاکت اطراف نقاط تماس شروع کنید. می‌توانید به سادگی ژاکت را با تیغ برش دهید و پوست آن را جدا کنید یا دوشاخه را جدا کنید و قسمت فلزی را از کت وینیل تکان دهید. در هر صورت، آنچه مهم است این است که به قسمت فلزی دوشاخه آسیب نرسانید، که مجددا استفاده می شود. مهمتر از آن این است که هنگام استفاده از تیغ خود را نبرید. مراقب خودتان باشید! ما به شما اخطار دادیم…

اکنون می توانید سیم اضافی را از دوشاخه جدا کرده و انتهای نامرتب سیم را جدا کنید. برای بیرون آوردن سیم، بهتر است آستین را با فشار دادن آن به صورت دایره ای با انبردست سوزنی، “از حالت چین دار” بردارید. فقط آستین را خراب نکنید اگر سیم مرکزی در جای خود لحیم شده است، باید آن را با یک آهن لحیم کاری گرم کنید و پس از ذوب شدن لحیم قدیمی آن را بیرون بکشید. هنگام استفاده از لحیم کاری مراقب باشید که چه چیزی را لمس می کنید. همه چیز داغ می شود. خودتان را نسوزانید در صورت نیاز از انبردست یا موچین استفاده کنید. اتصال منفی بیرونی همیشه لحیم شده است و می توانید به سادگی لحیم کاری را گرم کنید و سیم را جدا کنید یا از فتیله لحیم کاری استفاده کنید که همه چیز را مرتب نگه می دارد.

فتیله لحیم کاری مسطح بافته شده است که برای حذف لحیم استفاده می شود. شما به سادگی آن را روی لحیم کاری قدیمی قرار دهید و با یک آهن لحیم کاری داغ روی آن فشار دهید. فتیله زمانی که لحیم کاری ذوب شود آن را جذب می کند. سپس قسمت استفاده شده فتیله را بریده و دور می اندازید. فتیله لحیم کاری، همراه با لحیم کاری، آهن لحیم کاری و سایر ابزارهایی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید، ممکن است از Radio Shack™، فروشگاه های سخت افزار و سایر مکان هایی که قطعات الکترونیکی و اقلام تعمیری را حمل می کنند خریداری کنید.

همانطور که در بالا اشاره شد وقت آن است که انتهای بند ناف را آماده کنید. سیم مرکزی را تقریباً به اندازه 1/2 اینچ برش دهید و حدود 1/8 اینچ عایق را جدا کنید. سیم بیرونی را به هم بپیچانید و طول آن را تا حدود یک اینچ کاهش دهید. طول سیم ها بسیار مهم است. سیم مرکزی باید در آستین وسط دوشاخه قرار گیرد و سیم بیرونی باید به قسمت بیرونی دوشاخه برسد که طول سیم قدیمی به آن لحیم شده است. سپس انتهای برهنه سیم مرکزی را داخل آستین داخلی قرار دهید و آستین را محکم کنید تا در جای خود ثابت بماند. می توانید از فک های سیم برش انبر سوزنی برای چین دادن استفاده کنید، اما آنقدر فشار ندهید که درست آن را برش دهید. در عوض می‌توانید سیم مرکزی را لحیم کنید، اما اجازه ندهید خیلی داغ شود، زیرا قطعات پلاستیکی دوشاخه می‌توانند ذوب شوند و آن را بی‌فایده می‌کنند. اکنون طول کوتاهی از لوله انقباض حرارتی را روی سیم بیرونی بیرون بکشید و آن را با فندک در جای خود جمع کنید و حداقل 1/8 اینچ از سیم خالی بماند. این از تماس سیم بیرونی با هادی داخلی جلوگیری می کند. شما می توانید به جای لوله های هیت شرینک از نوار الکتریکی استفاده کنید، اما لوله بسیار کارآمدتر است. برای انقباض لوله گرمای زیادی لازم نیست. سعی کنید آن را نسوزانید. اکنون وقت آن است که سیم بیرونی را به قسمت بیرونی دوشاخه لحیم کنید، همانطور که در بالا نشان داده شده است. برای این کار ممکن است به سه دست، یک گیره کوچک یا گیره نیاز داشته باشید. تمیز کار کنید و از لحیم کاری زیاد استفاده نکنید، که می تواند باعث ایجاد اتصال کوتاه بین قسمت های داخلی و خارجی دوشاخه شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک قطعه بزرگتر از لوله انقباض حرارتی را روی دوشاخه و مخاطبین آن بریزید و همانطور که در بالا نشان داده شده است در جای خود جمع کنید. لوله باید بخشی از عایق روی سیم و اتصال لحیم شده در قسمت بیرونی دوشاخه را بپوشاند. لوله با جمع شدن سفت می شود و مقداری استحکام به مجموعه می دهد. با این حال، ایده خوبی است که یک یا دو لایه دیگر از لوله را همانطور که در بالا نشان داده شده است بر روی مجموعه جمع کنید تا استحکام بیشتری برای تعمیر ایجاد کنید. اگر یک ولت متر دارید، می توانید از آن برای بررسی اینکه آداپتور برق به درستی کار می کند استفاده کنید. باید مستقیماً به رایانه شما وصل شود و مانند نو کار کند.

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.