مهم ترین نکات مراقبت از لپ تاپ

در زمانی که یک لپ‌تاپ خریداری می شود؛ به دلیل نو بودن لپ‌تاپ از آن به خوبی مراقبت نمی‌شود و ممکن است خیلی سریع دستگاه دچار مشکل شود که دیگر قابل استفاده نباشد یا هزینه بالایی برای تعمیر لپ تاپ باید پرداخت شود، برای این که درصد این کار را کاهش دهیم باید یک سری نکات را رعایت کنیم تا طول عمر دستگاه افزایش  یابد. ما در این مقاله مهم ترین نکات مراقبت از لپ تاپ را توضیح دادیم که این نکات شامل دو  قسمت می شود:

 • سخت افزاری

 •  باتری

 • نرم افزاری

1-سخت افزاری و باتری

2-نرم افزاری

چگونه از  سخت افزار  لپ تاپ مراقبت کنیم؟

 

۱)نحوه صحیح قرار گیری لپ تاپ

اولین نکته برای نگهداری لپ‌تاپ نحوه صحیح قرار گرفتن آن است؛ اولین نکته این است که در زمان استفاده از لپ‌تاپ آن را روی پاهای خود قرار ندهید زیرا زمانی که لپ‌تاپ روی پاهای شما قرار می گیرد به دلیل آن که فن دستگاه باد گرم تولید می کند، با گرمای بدن بر خورد کرده که نهایتا تبادل گرمایی(گرمای cpu ) صورت نمی پذیرد. این اتفاق در طولانی مدت باعث آسیب دیدگی دستگاه می شود .جاهای دیگری که نباید لپ‌تاپ روی آن قرار گیرد، عبارت است از : فرش، پتو، رومیزی‌های کرک دار و موارد مشابه. موارد ذکر شده را به هیچ عنوان استفاده نکنید زیراباعث می شود کرک به داخل دستگاه برود و در طولانی مدت باعث خرابی فن دستگاه می شود.
روش صحیح استفاده از لپ‌تاپ به این است صورت است که  آن را روی میزی که سطح آن صاف باشد قرار داده یا از میزهای مخصوص لپ‌تاپ و یا در صورت صلاح دید از خنک کننده برای لپ تاپ استفاده شود که از داغی لپ تاپ جلوگیری شود.

۲)سرد و گرم شدن لپ تاپ

یکی ازعمده مشکلاتی که کاربران به آن برمی خورند ؛ این است که دستگاه  روشن نمی شود.  وقتی علت را از کاربران جویا می شویم در می یابیم دستگاه خود را  در تابستان طولانی مدت در گرما نگه داشته اند و در همان دما آن را روشن کرده اند؛ یا این کار را در سرما انجام داده اند؛  و باعث آسیب دیدن دستگاه شده اند.بهتر است قبل از روشن کردن دستگاه یک ساعت در دمای متعادل قرار بگیرد.

محیط و هوای اطراف لپ‌تاپ بسیار مهم هست، اگر شما در جایی زندگی می کنید که هوا مرطوب است ؛ باید خیلی سریع تر از کاربران دیگر دستگاه خود را سرویس کنید.

۳)نگه داری لپ تاپ در استفاده طولانی مدت

بهتر است کاربرانی که از موس و تاچ پد دستگاه استفاده بالای دارند؛ از کیبورد و موس دیگری استفاده کنید. زیرا کیبورد وتاچ پد اگر آسیب ببینند  برای تعمیر یا تعویض آن ها هزینه بالایی باید پرداخت شود.

۴)باز و بسته کردن صحیح لپ تاپ

شکستگی لولا یا درب لپ‌تاپ یکی از مشکلات رایج است؛ این اتفاق زمانی رخ می دهد که  مکرر درب لپ‌تاپ به طور صحیح باز و بسته نمی شود. اما راه حل این است که در طول روز، باز و بسته کردن لپ‌تاپ را به حداقل برسانید و هنگام باز کردن درب بهتر است از وسط درب  گرفته و به آرامی باز شود و در آخر به آرامی بسته شود .
هنگام بستن لپ تاپ دقت کنید که هیچ چیزی هر چقدر هم کوچک بین کیبورد و lcd  قرار نداشته باشد چون باعث ایجاد شکستگی در پنل  ال سی دی  می شود.

۵)آخرین نکته ی سخت افزاری

ممکن هست کاربرانی باشند که لپ‌تاپ  خود را بعد از چندین سال استفاده سرویس نکرده باشند ؛ این کار بسیار نادرستی هست زیرا هر 6 ماه تا 1 سالی که دستگاه کار می کند باید سرویس شود.
توصیه می شود  سرویس دستگاه در نمایندگی های معتبر و زیر نظر افراد متخصص  انجام شود.در این سرویس تمام قطعات دستگاه باز شده و فن دستگاه تمیز می‌شود. مهم ترین کار در سرویس لپ تاپ تعویض خمیر سیلیکون است ؛ زیرا بعدا از مدتی کارایی خود را از دست می دهد . این خمیر برای خنک کردن CPU به کار می رود. (هشدار: به دلیل سمی و خطرناک بودن خمیر سیلیکون در منزل به هیچ وجه استفاده نشود)

سرویس فن و cpu

نگهداری صحیح آداپتور

 

چگونه از آداپتور لپ تاپ درست مراقبت کنم؟

۱-ابتدا آداپتور را به برق متصل و سپس آن را به لپ تاپ وصل کنید.
۲-نوسانات برق بیشترین آسیب را به آداپتور وارد می کند، بهتر است از یک محافظ برق برای آن استفاده کنید تا لپ تاپ و آداپتور شما در مقابل نوسانات محافظت شوند.
۳-زمان جدا و وصل کردن، از کشیدن بی محابا و فشردن زیاد پرهیز کنید، این موارد از عمده دلایل خرابی پورت ورودی آداپتور می باشند.
۴-سیم آداپتور را مچاله و تحت فشار قرار ندهید، در طولانی مدت سبب شکستن سیم های مسی داخل کابل و اتصال کوتاه و سوختن آداپتور می شود.
۵-استفاده از کابل برق با کیفیت.کابل های بی کیفیت با درصد پایین مس در آلیاژ و نازک بودن سبب آسیب رساندن به آداپتور می شوند.
۶-ازآداپتور به دور از رطوبت و در مکانی خشک و دمایی معتدل استفاده کنید.
۷-آمپر آداپتور و لپ تاپ یکسان و یا بالاتر باشد، آمپر پایین تر آداپتور نسبت به آمپر تعیین شده لپ تاپ سبب آسیب دیدگی می شود.
۸)باتری برای بار اول حدود 8 ساعت شارژ شود .
۹) اگر باتری برای 2 روز متمادی در حال شارژ شدن است لطفا شارژ باتری را یکبار خالی و مجدد شارژ نمایید .
۱۰) بهترین شرایط برای استفاده از باتری خالی کردن شارژ آن تا 3% و مجدد شارژ نمودن آن حداقل هفته ای یک بار است.
۱۱) باتری باید از گرما و ولتاژ بالا و دسترس کودکان دور باشد.
۱۲) اگر باتری برای زمان زیادی استفاده شده ( بیش از 2 سال) باتری باید تعویض شود تا از احتمالات مترقبه جلوگیری شود .
۱۳) هنگامی که باتری جدید تهیه می کنید و باتری توانایی شارژ شدن ندارد ممکن است مشکل شما از آداپتور باشد ( مخصوصا در نوت بوک های دل ) در این مورد به متخصص مربوط مراجعه فرمایید .
7)هرگز باتری در حال استفاده یا شارژ شدن را از دستگاه خارج نکنید.

نحوه نگه داری از نرم افزار لپ تاپ

 

۱)چگونه لپ تاپ را خاموش کنم

هیچ وقت لپ‌تاپ  را با دکمه پاور خاموش نکنید؛ مگر در مواقع اضطراری. اگر از طریق ویندوز خاموش کنید ابتدا همه برنامه ها بسته شده و لپ‌تاپ به ارامی خاموش می‌شود. این کار در سلامت لپ‌تاپ  بسیار تاثیر گذار است.

۲)نصب درایورهای لپ تاپ

یکی ازمهم‌ترین کارهای بعد از نصب ویندوز برای لپ‌تاپ ها نصب صحیح درایورها است؛ که شامل نصب وای فای، بلوتوث، پورت USB و… هست؛ در بعضی از لپ‌تاپ ها   نیاز به نصب USB نیست و لپ‌تاپ پورت USB را می شناسد .

۳)از نرم افزار های اصل استفاده کنید

همیشه یک آنتی ویروس مناسب و خوب روی لپ تاپ نصب کنید .از دی‌وی‌دی‌های اصل استفاده کنید و برنامه‌هایی را روی آن نصب کنید که از ایمن بودن آن ها اطمینان دارید. در غیر این صورت با دست‌های خودتان هزینه‌ هایی را برای لپ تاپ ایجاد میکند.

۴)استفاده از حالت sleep در لپ تاپ

Sleep   کردن لپ تاپ یکی از راه هایی است که میتواند به مصرف کمتر انرژی لپ تاپ کمک کند و کار کردن مجدد با لپ تاپ را راحتر کند .پس زمانی که در طول روز کار های متعددی با لپ تاپ دارین حتما به جای shut down   کردن sleep  کنید . البته به این نکته توجه کنید که لپ تاپ را در حالت sleep  جا به جا نکنید .
نکات گفته شده در مقاله مهم ترین نکات مراقبت از لپ تاپ هر چند ساده هستند اما بسیار کاربردی بوده و می تواند از ضرر های میلیونی جلوگیری کند.حتما سوالات خود با کارشناسان ما در میان بگذارید.

چگونه با 5 قدم ساده لپ تاپ خود را ارتقا بدیم

24 Comments

 • با این توضیحات کاملتون قطعا از این به بعد لپ تاپ سالمی دارم دیگه بدون شک مگر در مواقعی که دیگه اساسی باشه ایرادش
  مرسی بابت خوب بودن تیم حرفه ایتون و سایت خوبتون

 • سلام
  توضیحات خوب و کاملی بود،
  ممنون
  در بخش ارتباط با کارشناس درخواست سرویس و تعویض باتری گذشتم، ممنون میشم دستگاه هم رو با پیک رایگان که فرمودید تحویل و زحمت اش را بکشید 🌹🙏🏻

 • سلام ممنون از مطالب خوب و مفیدتون
  من یه باتری نو برای لپ تاپم خریدم و الان زدمش به شارژ تا ۸ ساعت شارژ اولیه بشه میخواستم بدونم مشکلی نداره تو این مدت لپ تاپم رو روشن کنم و ازش استفاده کنم یا باید تو طول این ۸ ساعت خاموش باشه ؟

  • سلام وقت بخیر
   بله بهترین حالت این هست که برای اولین بار خاموش شارژ شود

 • سلام
  گفتید برای بار اول باتری باید 8 ساعت شارژ بشه
  باتری نو معمولا حدود 50 درصد شارژ اولیه داره
  سوالم اینه که باید این 50 درصد شارژ رو استفاده کنیم و بعد بزاریم 8 ساعت شارژ بشه یا اینکه با همون 50 درصد خودش 8 ساعت تو شارژ باشه ؟؟

 • سلام به همه
  یه پیشنهاد
  از برنامه ASUS Battery Health Charging استفاده کنید.
  توی این برنامه می تونید لپ تاپتون رو جوری تنظیم کنید که بیشتر از 60 درصد شارژ نشه و همیشه بگذارید به برق وصل باشه و عمر باتری رو ماکزیمم کنید. (مناسب ترین درصد شارژ برای باتری حدود پنجاه درصده)
  ماهی یک بار هم باتری رو شارژ 100 درصد و دشارژ (تا 10 درصد) و مجداد شارژ کنید.
  از خوبی های این نرم افزار اینه که با خاموش روشن شدن سیستم تنظیمش بهم نمیخوره.
  من خودم دارم استفاده میکنم و عالیه.

 • سلام راستش من تازه لپتاب گرفتم و گیمینگ هستش
  فروشنده به من گفت حتما موقع کار های سنگین به پاور وصل باشه
  من می خواستم بدون اگر یکسره به برق وصل باشه مشکلی پیش می یاد؟ یا اینکه بهتره تو پاور باشه همیشه
  ممنون میشم پاسخگو باشید

 • سلام وقت بخیر
  اولین بار که خواستیم لپ‌تاپ رو شارژ کنیم باید به مدت ۸ ساعت شارژ بشه. این کار بعد از اتمام شارژ اولیه‌ دستگاه هست یا خیر؟ یعنی حتی اگه لپ‌تاپ ۹۰ درصد هم شارژ داشته باشه و تازه خریداری شده باشه باز هم باید ۸ ساعت شارژ بشه؟

 • سلام خسته نباشید خواستم بپرسم وقتی که داریم با لپتاپ بازی می‌کنیم یا نرم افزار سنگین استفاده می‌کنیم به برق وصل کنیم لپتاپ رو یا نیازی نیست؟

  • سلام
   در صورتی که باطری شارژ استاندارد داشته باشه مشکلی نداره ولی معمولا بین کاربرا مرسوم شده میگن برای این که روی باطری فشار نیاد از برق مستقیم استفاده بشه بهتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.